Magyar kutatás magyarázhatja a rejtélyes csillagközi aszteroida formáját

„Amikor megláttam, rögtön eszembe jutott a nyolc évvel ezelőtti kutatásunk.”
(Domokos Gábor az Oumuamua kisbolygóról)

„Amikor megláttam, rögtön eszembe jutott a nyolc évvel ezelőtti kutatásunk.”- mondta Domokos Gábor, az MTA-BME Morfodinamika Kutatócsoport vezetője az Oumuamua kisbolygóról.
Az októberben felfedezett aszteroida hawaii nevet kapott a Nemzetközi Csillagászati Unió által adott unalmas 1I/2017 U1 helyett: az Oumuamua jelentése „messziről érkező első üzenet”, és ez elég jól leírja az objektumot. A kisbolygó ugyanis az első ismert aszteroida, amely a csillagközi térből érkezett naprendszerünkbe – a csillagászok szerint évente akad egy-két ilyen, de eddig egyet sem sikerült megfigyelni. Az Oumuamua az első, amelyet követhetünk, hála a Hawaii Csillagászati Intézet Egyetemén dolgozó csillagászoknak és a Mauin lévő Pan-STARRS távcsőnek – de a távoli üzenet nem marad sokáig velünk: valamikor 2020-ban elhagyja a Naprendszert.
Az Indexen megjelent cikk itt olvasható.
A BBC-n megjelent cikk itt olvasható.

Aktuális

🌞🏛️ ÉPÍTÉSZ LESZEK – NYÁRI TÁBOR 2025 🏛️🌞📅 2025. július 9–11.📩 Jelentkezési határidő: 2025. május 20.🔗További információ a honlapunkon: epitesz.bme.hu/portfolio/epitesz-leszek-nyari-tabor-2025-julius-9-11/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.