1. /
  2. A kar története
A kar története

A József Nádor Műegyetemen 1871-ben indult meg az építészmérnökök oktatása az Építészeti és Mérnöki Osztályon.

Az első tanárok a kor meghatározó építészei, mint pl. Steindl Imre (a Parlament), Hauszmann Alajos (a Királyi Vár új szárnyai és a Műegyetem épületeinek tervezője) és Schulek Frigyes (a Mátyás templom és a Halászbástya mestere).

Szinte minden jelentős magyar építész a nagy hagyományokkal rendelkező Karunkon végzett. A Műegyetemről érkezett építészmérnököket már a XX. század első felében szívesen alkalmazták szerte Európában, sőt a tengeren túl is.

A BME építészmérnöki diplomáját az összes magyar diploma közül az elsők között ismerték el korlátozás nélkül az Európai Unióban, a nálunk kiadott építészmérnöki oklevél a világon mindenütt elfogadott.

Az építészmérnöki tevékenység egyszerre művészeti és műszaki jellegű. Képzésünk hagyományos erőssége e két terület egyensúlya: a műszaki, mérnöki tudományok elsajátítása mellett a művészi alkotóképesség fejlesztése egyenrangúan szerepel. Ez a kettős jelleg kiemeli az átlagos diplomák sorából és viszonylag ritka világviszonylatban is, hiszen az építészképző iskolák többségében a műszaki tárgyak súlya elenyésző, míg máshol ezek túlsúlya elnyomja a tervezőképzést.

Oktatógárdánk színvonalát jelzi, hogy Karunk főállású oktatói között három akadémikus és három Kossuth-díjas van. A tudományos fokozattal rendelkezők száma 82, a professzoroké 10.

A karunkon oktató építészek alkotásai meghatározóak a kortárs magyar építészetben, és nagyon sok kiváló magyar építész külsős oktatóként vesz részt oktatásunkban. De az itt oktatók nevéhez fűződik számos tudományos eredmény is, pl. a nemrégiben világhírt szerzett „Gömböc” megalkotói is karunk oktatói.

Karunk története bővebben Dr. Szentkirályi Zoltán “Adatok a magyar építészképzés történetéhez” című írásában

Aktuális

„Keletelt sorsok: Magyar építészek Ázsiában” című kiállításA Műcsarnok, valamint a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ tisztelettel meghívja az érdeklődöket a „Keletelt sorsok: Magyar építészek Ázsiában” című kiállítás megnyitójára.Időpont: 2023. december 14. 17 óraHelyszín: Műcsarnok, 1146 Budapest, Dózsa György út 37. ... See MoreSee Less
View on Facebook
✨Adventi találkozás és gyertyagyújtás a Műegyetemen ✨📅 Időpont: 2023. december 5. 16:00-17:30🏛Helyszín: BME Oktatói Klub (K épület I. emelet 97.)A Műegyetem számos kiváló tudós, feltaláló és professzor alma matere volt, de több lelkipásztor is a BME-n végzett, akik közösségüket összetartó személyiségek.Advent első hetén kerekasztal-beszélgetésre hívtunk olyan, mérnököket, akik a BME-n végeztek és a papi hivatást választották.A meghívott lelkipásztorokkal Zarka Dénes diakónus úr, a BME Mérnöktovábbképző Intézete igazgatója beszélget arról, milyen az ő kapcsolatuk a mérnöki hivatással, milyen szerepet kap egyházi munkájukban a műszaki tudományok ismerete.Regisztráció az alábbi linken érhető el: 👇regisztracio.bme.hu/adventi-talalkozas-20231205 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Köszönjük, hogy ennyien eljöttetek ma a Nyílt Napra.🙌 🙌 🙌Öröm volt látni ezt a nagy érdeklődést. ☺️A közreműködő kollégáknak és hallgatóknak is köszönjük a részvételt!Reméljük találkozunk még! 🤗📸 Fenes Tamás ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.