Esélyegyenlőség biztosítása a BME speciális igényű hallgatóinak

Az egyetemen a speciális igényű hallgatóknak lehetőségük van bizonyos – jogszabályokban meghatározott – a szükségleteiknek megfelelő támogatásokat kapniuk. Ez lehet a tanulási feltételek vagy számonkérések módosítása, vagy egyéb szolgáltatásbeli vagy eszközbeli támogatás.

Az esélyegyenlőségi szolgáltatások vagy kedvezmények igénybevételéhez regisztráció szükséges, amit a hallgatónak magának kell kérnie a megfelelő szakvélemények, igazolások benyújtásával. A regisztrációt és minden feltétel módosítást a Hallgatói Esélyegyenlőségi Bizottság egyénenként mérlegeli.

Az egyetem javasolja fogyatékossággal élő vagy tartós egészségkárosodással élő hallgatók (jogszabályban meghatározott kör) regisztrációját akkor is, ha egyelőre semmilyen kedvezményt sem szeretnének igénybe venni.

A szolgáltatások és kedvezmények minden esetben személyre szabottak. Az elmúlt években az egyetemen a leggyakrabban előforduló támogatások a következők voltak:

Integrációt segítő, tanulást segítő szolgáltatások:
– kortárs segítség a beilleszkedéshez (pl. kortárs mentor autizmussal élőknek);
– speciális eszközök kölcsönzése (pl. hallókészülék kiegészítő, diktafon kölcsönzése);
– speciális szolgáltatások elérése (pl. jegyzetelő, korrepetitor);
– esélyegyenlőségi hírlevél (aktuális pályázatok, programok, gyakornoki lehetőségek);
– egyéni igényeknek megfelelő információ és támogatás.

Esélyegyenlőség alapú kollégiumi elhelyezés:
– mozgássérültek számára jól megközelíthető szobák biztosítása;
– autizmus spektrumzavarral élők számára a kollégiumi elhelyezés támogathatja az integrációt;
– gyengénlátó hallgató számára az egyetemhez közeli kollégiumi szálláshely megkönnyíti a közlekedést.

Többlet állami ösztöndíjas félév:
A fogyatékossággal élő hallgató támogatási idejét a felsőoktatási intézmény legfeljebb négy félévvel megnövelheti. Ez a kedvezmény több fokozat (oklevél) megszerzéséhez is igénybe vehető. Az átsorolási feltételek alól nem jelent mentesítést.

(Rész)nyelvvizsga alóli mentesítés:
Ez a kedvezmény kizárólag a jogszabályban meghatározott esetekben érhető el.

Tanulási feltételek vagy számonkérések módosítása:
– gyakorlati követelmények (pl. szabadkézi szerkesztés) alól (rész)felmentés mozgássérült hallgatók számára;
– hangfelvétel készítésének engedélyezése olyan hallgatók számára, akiknek nehézséget jelent az előadás közbeni jegyzetelés;
– többletidő biztosítása az írásbeli számonkéréseknél diszlexiás hallgatók számára;
– írásbeli vizsga szóbeli vizsgával történő helyettesítése súlyosan diszgráfiás hallgatók számára;
– szóbeli vizsga írásbeli vizsgával történő helyettesítése súlyos kommunikációs nehézségekkel küzdő hallgatók számára;
– saját laptopon vizsgázás, amennyiben a hallgató a speciális akadálymentesítő (pl. felolvasó) programot használ;
– előre kiadott előadás prezentációk / segédletek látássérült hallgatók számára.

További információ:
hszi.bme.hu/tanacsadas/eselyegyenloseg
ehk.bme.hu/eselyegyenloseg

3 weeks ago
BME Építészmérnöki Kar12 hours ago
Living Danube Limes

2020 júliusában vette kezdetét 10 Dunamentén fekvő ország partnerségével a „Living Danube Limes” projekt. Az együttműködés célja a történeti infrastruktúra védelme és a Duna-mentén található mintegy 2000 éves római örökség turisztikai potenciáljának fejlesztése. A projekt különlegessége egy, a rómaiak által használt 4. századi dunai hajó teljes és hiteles rekonstrukciója.

A BME részéről az Építészettörténi és Műemléki Tanszék vesz részt a projektben.
BME Építészmérnöki Kar3 days ago
As education leaders consider their options in the age of the COVID-19 crisis, they must rethink the conventional wisdom.
3 weeks ago
Proudly announce, our LAKO2 maquette exhibition has been selected as an official program of Budapest Design Week 2020. Opens on weekdays 08-22 Oct. https://t.co/WD0tGe5UXS ArchBme photo
4 weeks ago
Guest Lecture of Reimar von Meding / KAW architects Rotterdam
“about our experience in urban renewal, housing development, democratic changes and how we combine architecture and urban planning with participation and social development”

Moderated by Arpad Szabo / BME Urb https://t.co/eHNlJUfEir
ArchBme photo
4 weeks ago
DANUrB+ continues its mission along the #danuberiver.
The DANUrB+ team will continue the work started under the DANUrB projekt. They will aim to reactivate the shrinking cities and add value to the local communities. https://t.co/lhI11OsxPT
ArchBme photo