Az elismerés 1990-es alapítása óta évente egy érmet adnak át a névadó Kotsis Iván december 15-i születésnapja alkalmából. Ezúttal Karácsony Tamás építészt tüntették ki vele.
A Magyar Építőművészek Szövetsége néhai rendes tagjának, több építésznemzedék tanítómesterének, Dr. Kotsis Iván professzor tiszteletére és emlékezetére 1990 óta adja át a Kotsis Iván-érmet, amely jelképezni kívánja az érem névadójának életművével is hitelesített felfogását az etikai alapon álló, építészeti alázattal folytatott szakmagyakorlásról, valamint a magas színvonalú oktatás elismeréséről.
részlet a méltatásból:
“Karácsony Tamás a magyar kortárs építésztársadalom emblematikus alakja, akinek kimagasló építészeti tevékenységét már 36 éves korában Ybl Miklós-díjjal tüntették ki, és akinek életében az alkotói tevékenysége mellett az építészeti oktatás is központi szerepet tölt be. Építészeti oktatóként jelenléte évtizedeken keresztül a BME Középülettervezési Tanszékéhez kapcsolódott. Két alkalommal is az Év oktatójának választották a hallgatók megítélése alapján.
2021 óta a győri Széchenyi István Egyetem Művészeti Kar Design Tanszékén elindult képzés meghatározó egyénisége, az Építész Stúdió egyetemi docense. Személyes konzultációi legendásak, nyitottsága, bravúros rajzi képessége és a különböző felvetések iránti nyitottsága számos fiatal építészt indított el sikeresen a pályáján. Konzultációi mellett tevékenysége opponensként és diplomabizottsági tagként is jelentős, évtizedek óta Győrtől Debrecenig aktívan támogatja a különböző építészképzések munkáját. Szakmai jelenléte különböző tervtanácsok munkájában is hozzájárul a magyar kortárs építészet színvonalának emeléséhez.
Karácsony Tamás építészete gazdag, összetett, inspiráló: a veszprémi Dubniczay-palota (tervezőtársak: Klobusovszki Péter és Kern Orsolya, 1998-2006), az esztergomi Mindszenty tornacsarnok (tervezőtársak: Janesch Péter, 1992-2002) vagy a 2016-ban Pakson átadott Deák ház / Szeniczey Kúria, (tervezőtárs: Kern Orsolya, Boór András 2001-2016) – hogy csak pár középületet emeljünk ki a gazdag életműből – pontosan artikulálja tervezői attitűdjét. Az épített örökség iránti érzékenység és a kortárs építészeti gondolatok magabiztos egyensúlyt alkotnak épületeiben, amihez az innovatív technológiai felvetések szépen szervesülnek. A Janesch Péterrel Perbálra tervezett magánmegbízásból, szűk büdzséből létrejött Gyerekotthon (1993-2000) és az elmúlt évtizedben tanítványa, Kemes Balázs által vezetett téralakító építészeti táborok szociális érzékenységéről adnak tanúbizonyságot.
A leírtakon túl Karácsony Tamásnak arra a személyiségvonására tartjuk fontosnak felhívni a figyelmet, hogy tevékenységét, aktív jelenlétét jellemzően szerényen végzi az építészeti közösségek vagy egy alkotás létrejöttének érdekében. A Kotsis Iván érem odaítélése Karácsony Tamásnak ezért nemcsak eddigi tevékenységeinek elismerését jelentené, hanem egyben reflektorfényt vetne a szerény és csendes alkotói attitűd értékességére. Mindezekért mély meggyőződéssel ajánljuk a Kotsis Iván érem odaítélő bizottságának szíves figyelmébe Karácsony Tamás személyét.“
a kuratórium tagjai
forrás: epiteszforum.hu/MÉSZ