Bejelentkezés Trondheimből

Az Építőművészeti Doktori Iskola (DLA) hallgatója Szabó Péter a kari EGT Alap Norvég ösztöndíj pályázat segítségével kutatásait a trondheimi székhelyű NTNU egyetemen tölti. Rövid fényképes beszámolóban mutatja be az első hónap tapasztalatait.

 

Az EGT ösztöndíj támogatással január 1-jén, 2.500 km megtétele után érkeztem meg a Trondheimi Norvég Tudományos és Műszaki Egyetemre, hogy a doktori képzésem 6. szemeszterét itt teljesítsem, s a Budapesten megkezdett kutatásomat befejezzem. 39.000 diákjával az egyetem a norvég felsőoktatási intézmények közül a legnagyobb. Három városban vannak campusai; Gjøvikban, Ålesundban és Trondheimben. Itt a Gløshaugen városrészben található a tudomány- és mérnökképzés központi campusa.

Az építészmérnöki kar épületében, a Sentralbygg 7. emeletén vagyunk doktoranduszok és poszt-doktorok egyaránt.

      

A PhD hallgatók leginkább a megújuló energiák és fenntarthatóság témakörében – mind globális mind lokális fókusszal – foglalkoznak. A szigorúan vett építészetelmélet területén jóval kevesebben vagyunk.

Ahogy azt az ember előzetesen is gondolja, az általános hangulat nyugodt. Minden egyszerűen elérhető és praktikusan megoldott. Az Építészmérnöki Kar könyvtára is itt található a központi épületben, valamint egy kis menza, kávézó és papír-írószer / tankönyv bolt.  A doktoranduszoknak fenntartott irodába kaptam már az érkezésem hetén egy asztalt, ide 24 órás bejárási lehetőségem van.

Az időjárás meglepően kellemes. Általában 0 fölötti a hőmérséklet, szembeni a mostani otthoni erős fagyokkal. Január elején sokszor esett a hó, az egyetemmel ismerkedés időszakát még varázslatosabbá téve.

 

Szabó Péter

DLA-hallgató

 

Az ösztöndíjat az EGT-156-M2-0011 azonosítószámú pályázat támogatta.

Aktuális

MTA Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást!A Magyar Tudományos Akadémia Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást, a műszaki tudomány doktorát, a BME Urbanisztika Tanszék professor emeritusát a településtervezés és urbanisztika szakterületének egyik legjelentősebb hazai kutatójaként negyvenéves oktatói pályája elismeréseként, az egyetemes városépítészet kritikai történetének megírásáért, valamint a várostervezés, a településfejlesztés és a települési értékvédelem számos hazai és nemzetközi szervezetben való képviseletéért, továbbá a több egyetemen folytatott urbanisztikai oktatásának tanulságait összefoglaló, egyetemi tankönyvként is használható alapmű, a Városépítészeti alaktan című könyv megírásáért.Gratulálunk professzor úrnak. 👏🤝 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Tegnap az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) konferencia keretén belül Vidovszky István - BME Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék ÉTM - és Kádár Bálint - BME Urbanisztika Tanszék - tartottak előadást arról, hogy milyen kutatások folynak jelenleg a BME ÉPK-n, milyen vízióik van az elkövetkező időszak kutatásaival kapcsolatosan, illetve, hogy milyen kereteket tartanak lehetségesnek az ipari együttműködések terén?Alföldi György, karunk dékánja pedig az „Együtt az építőiparért – Hogyan lehet közelebb kerülni az egyetemi kutatási eredményekhez?” című kerekasztal beszélgetés egyik beszélgetőpartnerként vett részt a konferencián.📸 Kép: Alföldi György ... See MoreSee Less
View on Facebook
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2024. október 13-án életének 74. évében elhunyt Kőnig Tamás DLA, Ybl-, Pro Architektura és Europa Nostra díjas építész, a MÉK, a MÉSZ, tagja, az Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék nyugalmazott docense.A 2024-ben aranydiplomáját átvevő Kőnig Tamással készített alumni interjúsorozatunk riportja itt olvasható. 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/konig-tamas-alumni-kozossegi-tag-interju/Emlékét kegyelettel őrizzük! Nyugodjék békében!epitesz.bme.hu/portfolio/elhunyt-konig-tamas-epitesz/Kép forrása: Magyar Építőművészek Szövetsége ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.