1. /
  2. Oktatás
  3. /
  4. Felvételizőknek
Felvételizőknek

Az építészmérnöki hivatás igen sokrétű. A társadalmi igényekre nyitott térformálástól, a műszaki megoldások és folyamatok megalkotásától kezdve az épített környezetünk védelmén át, akár új anyagok, technológiák innovatív kidolgozásig, vagy a városok világának alakításáig terjed.

Az építészmérnöki pályához a műszaki és humán képzési terület ismerete egyaránt szükséges. Az építészet nemcsak egy épület építészeti megformálását jelenti, hanem annak a városi szövetbe való beillesztését, szer­ke­ze­te­i­nek és berendezéseinek megtervezését, a felépítését, kivitelezését, egy egész beruházás koncepciójának megalkotását és végig vitelét is. Ez alkotó munka éppen úgy, mint a műemlékek védelme, a települések megtervezése, új szerkezetek és megoldások kitalálása, alkalmazása.

Kinek ajánljuk ezt a pályát?

Aki egyaránt érdeklődik az alkotó mérnöki jellegű, és a humán, esztétikai jellegű területek iránt, és szeret másokkal együtt dolgozni. Aki érez magában bátorságot arra, hogy jó döntéseket hozzon, aki szereti a szépet, a művészeteket, aki igényes önmagára és a környezetére, és tud keményen dolgozni. Akinek nem okoznak gondot a fizika törvényei, de szívesen rajzol, fest, plasztikázik, fotózik, szereti a manuális munkát, és szeret közösségben gondolkodni. Az építészeti tevékenység ugyanis mindig csoportmunka. Fióknak készült regény, vers, raktárban maradt festmény, szobor létezik, de épület nem, az mindig csak kisebb-nagyobb társadalmi összefogással, alkotó csoportmunkával jön létre. Ezen felül tudásuk alkalmazásához az építészmérnökök számára szükséges az építész számítógépes programok ismerete, valamint a gazdasági tájékozottság és a nyelvtudás.

A Műegyetemen 1873 óta folyik építészmérnök képzés, nagy hagyományú iskolánk ma is az ország vezető intézménye, aminek megújított képzését 2010-ben Magyarországról elsőként akkreditálta az EU. A bolognai folyamat után is fennmaradt a korábbihoz nagyon hasonló 5 éves képzésünk, és a kétciklusú programokhoz illeszkedően indítunk 3,5 éves BSc programot is, amelyek eredményes elvégzése után a 2 éves MSc programokra lehet jelentkezni. Diploma után pedig lehetőség van tovább tanulni DLA és PHD doktori iskoláinkban és szakirányú továbbképzéseinken.

Az építészmérnöki tevékenység nagyon széles körű, ami egyben nagy biztonságot is jelent, különösen a válságos években. Mintegy 140 féle munkakör tölthető be vele itthon és külföldön, amelynek következtében az építészmérnöki végzettség egy életen át lehetőséget ad az elhelyezkedésre, szép és érdekes munkavégzésre. Végzett hallgatóink munkájuk során foglalkoznak kivitelezéssel, gyártással, szakhatósági munkával, bizonyos tervezési és kutatási feladatokkal. További feladataik lehetnek az építési műszaki dokumentáció, építészeti rajz, modellek készítése, az épületfizikai és környezeti hatások, problémák kezelése, kisebb léptékű magasépítési tartószerkezetek tervezése, építési műszaki tervdokumentáció értelmezése, az építési tevékenységhez kapcsolódó feladatok szakma szerinti megosztása, valamint együttműködés a tervezési és kivitelezési folyamat szereplőivel.

Karunk oktatói között sok országosan elismert építész, mérnök és tudós van, akiktől hallgatóink sokat tanulhatnak a reguláris órákon, személyes konzultációkon. Hallgatóink legalább egy félévre ki tudnak jutni számos külföldi egyetemre áthallgatásra, és részt tudnak venni nemzetközi hallgatói programokban is. Szakmai gyakorlati helyek széles választéka várja a hallgatókat, ahol elismert, tapasztalt oktatóktól és szakmabeliektől tanulhatnak.

Oktatásunk a Műegyetem patinás központi épületében folyik, kihasználva annak nagyon szép auláját és tereit. Hallgatóinknak rendszeresen előadásokat, konferenciákat, kirándulásokat szervezünk, valamint a minden évben megrendezett Alkotóhéten készült művekből kiállításokat rendezünk. Termeinket igyekszünk a lehetőségekhez mérten jó karban tartani, felújítani. A felújított informatikai laborban modern körülmények között, jogtiszta szoftvereken tanulhatnak diákjaink, amely kiválóan alkalmas multimédiás prezentációkra, konferenciák, tanfolyamok lebonyolítására, B-learning formájú távoktatásra is.

Hallgatóink bekapcsolódhatnak projektekbe, pályázatokba is. Ezek közül kiemelkedő az Odooproject, amelynek keretében hallgatóink megterveztek és megépítettek egy kizárólag napenergiával működő családi házat, amit kiállítottak Madridban a Solar Decathlon versenyen, ahol nagyon jól szerepeltek az erős nemzetközi mezőnyben. A napház ma a Műegyetem kertjében látható.

Karunkon angol nyelven is folyik képzés, amibe az angolul tudó, tanulmányaikat jól végző hallgatók be tudnak kapcsolódni. Az államilag finanszírozott forma mellett térítéses képzésre is lehetőség van Karunkon.

Ha mindezek alapján szívesen jelentkezne az Építészmérnöki Kar hallgatói közé, akkor először tájékozódjon a részletekről, majd töltse ki jelentkezési lapját!

Az alkotó munkára vágyókat várjuk magunk közé!

Rajzi előkészítő tanfolyamot indít karunk a Rajzi és Formaismereti Tanszéken.
www.rajzi.bme.hu

További információt, a felvételivel kapcsolatos kérdésekre válaszokat a Kar Facebook oldalán talál: 
facebook.com/bmeepitesz

Kapcsolódó dokumentum (MSc-re felvételizők számára):
MSc felvételi pontszámítási szabályzat

Aktuális

2024.05.21-ig mindenki rendelkezhet adója 1%-nak felajánlásával.A felajánlással a BME Építészmérnöki Kar Alapítványát is támogathatjátok.Az alapítvány célja, hogy támogassa a hazai korszerű építészmérnök képzést, hozzájáruljon a BME Építészmérnök Kar anyagi, tárgyi, technikai, infrastrukturális feltételeinek megőrzéséhez, fejlesztéséhez, hatékonyabbá tételéhez.A Hazai Korszerű Építészmérnök Képzésért AlapítványAdószám: 18068801-1-43 ... See MoreSee Less
View on Facebook
The Bratislava Summit 2024„Start with Children” című nemzetközi konferencia! Téma: Hogyan építsünk városokat a jövő generációi számára?Időpont: Május 28-29. Helyszín: Pozsony - Old Market HallA konferencia célja felhívni a figyelmet a jövő nemzedékeire fókuszáló várostervezésre. Ezen az oldalon keresztül érhetők el a jegyek 👇startwithchildren.com/#tickets//The Bratislava Summit 2024: Start with Children The Bratislava Summit 2024: Start with Children is a two-day conference dedicated to child-friendly urban planning organised by the Metropolitan Institute of Bratislava and the City of Bratislava. A city that puts the demands of the market ahead of the needs of children results in streets that lack safety, greenery and are less liveable. But designing a liveable city means focusing on children. Because a city that works for children, works for everyone. A child-friendly city is is safe, healthy and green. It benefits all residents, attracts future generations and is better equipped to tackle challenges such as security, demographics and climate change.Come to discuss how to design a better future for your city at the Start with Children Summit conference on 28–29 May 2024 in Bratislava, Slovakia. 🎟️ Buy tickets for The Bratislava Summit 2024: Start with Children here: startwithchildren.com/#tickets ... See MoreSee Less
View on Facebook
CÉH Alapítvány – 2024 Nyári Egyetem ▪️A szakmai workshop kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy bővítsétek, illetve elmélyítsétek tudásotokat az építőipari digitalizáció és fenntarthatóság témakörében, illetve elsajátítsák a munka világában hasznos készségeket.▪️Az építőipar óriási változáson megy át, ez ad aktualitást ennek a programnak. ⏳Az esemény időpontja: 2024. augusztus 26 – 30.🏛Helyszín: Budapest és környékeA pályázat feltöltési oldala itt érhető el.👇bit.ly/3U8F8aMTovábbi információkért látogassatok el az alábbi oldalra.👇www.ceh.hu/hu/alapitvany ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.