Több mint negyven éve felvetett matematikai sejtést igazolt a BME Építészmérnöki Karán készült diplomamunka: a világon elsőként hoztak létre olyan négylapú testet, amely minden helyzetből ugyanarra a lapjára billen vissza. A különleges geometriai test a „Bille” nevet kapta, és kialakításának elvei mérnöki alkalmazások – például űrkompok – tervezésében is új lehetőségeket nyithatnak.
A felfedezés Domokos Gábor, a Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék kutatóprofesszora, valamint Almádi Gergő, a kar frissdiplomás hallgatója közös munkájának eredménye, melyben Robert Dawson, a halifaxi St. Mary’s Egyetem professzora is közreműködött. A kutatás egy 1984-ben megfogalmazott elméleti felvetésre adott választ: John Horton Conway brit matematikus vetette fel, hogy vajon lehetséges-e ilyen „négylapú keljfeljancsi” létrehozása. A válasz most, több évtized elteltével a Karunkon született meg.
A Bille különlegessége, hogy bár szögletes test (egy tetraéder), mégis képes minden helyzetből visszabillenni ugyanarra az egyetlen stabil lapjára – ehhez azonban nem homogén testként, hanem belső súlyozással kellett kialakítani. A BME-n készített modell egy 2 grammos karboncső-vázból és egy 118 grammos wolfram-karbid magból álló precíziós szerkezet, amely kézzel fogható bizonyítéka az elmélet helyességének.
„Ezen a területen ennél nincs nehezebb feladvány: ha ezt meg lehet csinálni, akkor az általunk kidolgozott elvek alapján bármilyen lapszámú poliéderből lehet hasonló tárgyat készíteni” – fogalmazott Domokos Gábor. A professzor szerint a Bille új konstrukciós irányokat nyit meg, és különösen hasznos lehet azokon a területeken, ahol a stabilitás kritikus – például az űrmissziók leszállóegységeinek tervezésénél, ahol egyetlen borulás is súlyos következményekkel járhat.
A felfedezésről készült cikk 2024. június 25-én jelent meg a nemzetközi tudományos világ egyik meghatározó lapjában, a Quanta Magazine-ban. Almádi Gergő június 24-én védte meg a témában írt diplomatervét, szeptembertől pedig a BME Csonka Pál Doktori Iskolájának hallgatója lesz.
A Bille megszületése ismételten bebizonyítja a BME Építészmérnöki Karának tudományos súlyát és nemzetközi szinten is figyelemre méltó kutatási potenciálját.
Gratulálunk a tudományos sikerhez!
További információ: bme.hu
