Beszámoló “A történeti gyárépületek térfejlődéséről és az ipari városfejlesztésről” szóló nemzetközi tudományos előadássorozatról és szemináriumról.
A BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék és a University of Applied Sciences Potsdam immár második alkalommal rendezte meg idén február 28-tól március 04-ig “A történeti gyárépületek térfejlődéséről és az ipari városfejlesztésről” szóló szemináriumot Pilsitz Martin PhD szervezésében és irányításával. A tudományos tartalmak közvetítése mellett a rendezvény célja egyben a BME és a németországi egyetemek közötti együttműködés előmozdítása is volt. A témakörök között szerepelt a különböző iparágak (gépgyártás, sörfőzdék) történelmi ipari épületeinek térfejlődésének vizsgálata, valamint a budapesti példákon keresztül tárgyalt ipari városfejlesztés is.
Ebben az összefüggésben részletesen megvitatásra kerültek az ipari műemléképületek műemlékvédelmi kérdései és a Németország és Magyarország közötti építészeti transzfer hatásai is. A történeti ipari épületek általános építészettörténeti besorolása továbbra sem könnyű feladat, ezért a diszkusszió tárgyát képezték az (ipari) építészetelméleti és történeti témakörök is. Az előadássorozat záróakkordjaként Lisa Hock (MA), a Potsdami Alkalmazott Tudományok Egyeteméről adott elő kutatómunkájáról Nemzetközi hatások a kora középkori skandináv városok fejlődésére / The international Influence on the development of early medieval towns in Scandinavia címen.
A hét folyamán a programot szakmai kirándulások is gazdagították, amelyeken a budapesti építészet különböző témakörei kerültek terítékre, úgy, mint az oszmán építészet Gül baba türbéje példáján keresztül, vagy a modern templom építészet és a budapesti belváros történelmi fejlődése. A szakmai kirándulásokat a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék oktatói vezették. A tervek szerint az előadássorozat 2023-ban is megszervezésre kerül.
A BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék jelentős szerepet játszik a magyarországi ipari örökség (Industrial Heritage) tudományos kutatásában.
A szakmai kirándulások vezetői voltak
Dr. habil. Krähling János, BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék
Pazár Béla DLA, BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék
Kovács Gergő PhD, BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék
Együttműködő partner
University of Applied Sciences Potsdam