Specializáció-választás tájékoztató 2020

Általános érvényű információk

Ez a tájékoztató a 2020 tavaszi félévet követő specializációválasztásra vonatkozik, és kizárólag az adott évre érvényes. A tájékoztató alapja az Építészmérnöki Kar Építészmérnöki Osztatlan Mesterképzési Szakon működő specializációkról és a specializációválasztás rendjéről szóló 1/2019-es Dékáni Utasítás.

Az osztatlan képzésén a 2020 tavaszi félévet követő specializációválasztási eljárásában az alábbi két specializáció indul:

  • Tervezői specializáció
  • Műszaki specializáció

Az egyes specializációk során megszerezhető speciális szaktudás és a specializációk bemutatása

Tervezői specializáció

Specializációfelelős: Balázs Mihály DLA, egyetemi tanár; balazs.m@kozep.bme.hu

Résztvevő tanszékek:

  • Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszék
  • Középülettervezési Tanszék
  • Lakóépülettervezési Tanszék
  • Urbanisztika Tanszék
  • Rajzi és Formaismereti Tanszék
  • Építészettörténeti és Műemléki Tanszék

A specializáció féléveiben a tervezési tárgyak esetén (Tanszéki tervezés 2., Tanszéki tervezés 3., Kiskomplex-, Komplex- és Diplomatervezés) a tanszékválasztás a hallgatók számára szabaddá válik. A tanszékek a tanszékekre való jelentkezésnél egyedi rangsort alkalmazhatnak.

Megszerezhető speciális szaktudás:

A tervezői specializáció a résztvevő tanszékek által művelt tudomány- illetve éptőművészeti területekhez kötődik. Ennek megfelelően négy területen nyújt speciális ismereteket:

  • építészeti tervezés
  • urbanisztika
  • építészettörténet és műemlékvédelem
  • rajz- és formaismeret

A speciális tudományterületi, illetve építőművészeti ismeretek valamennyi területen a tervezési tárgyakba integrálva jelennek meg, vagyis a működés alapja a tervezés. Fontos hangsúlyozni, hogy a tanszékek a speciális tudás megosztása mellett mindenkor a komplexitásra, mint az építészmérnöki gondolkodás alapkövetelményére törekszenek. Az egyes tanszékek sajátosságai (szemléletmódjukon túl) a tervezési helyszínekben és programokban nyilvánulnak meg, a tervezési tárgyakra is vonatkozó kari tantárgyi követelmények betartása mellett.

Szerkezeti specializáció

Specializációfelelős: Dr. Sajtos István egyetemi docens; sajtos@szt.bme.hu

Résztvevő tanszékek:

A szerkezeti specializáció hallgatóinak képzésében a kar összes tanszéke részt vesz, azonban a specializáción megszerezhető többletkompetenciák oktatásában kiemelten hangsúlyos szerepe van az:

  • Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszéknek,
  • Épületszerkezettani Tanszéknek,
  • Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszéknek.

Megszerezhető speciális szaktudás:

A szerkezeti specializáció lehetővé teszi az építőművész és építészmérnök szakma műveléséhez szükséges műszaki, mérnöki, gazdasági ismeretek elmélyítését, kiszélesítését, annak érdekében, hogy:

  • kreatív és kompromisszumok nélküli legyen az építészeti tervezés,
  • hatékony és gazdaságos legyen az épületszerkezeti és épületenergetikai tervezés,
  • merész és technológia-orientált legyen az épületek tartószerkezete,
  • gazdaságilag és műszakilag megalapozott legyen a tervezés és építés egész folyamata.

A képzésben tudatosítható az építészmérnök szakma komplexitásának fontossága, és a műszaki, mérnöki ismeretek lehetőségeket növelő és kreativitást elősegítő volta az építészeti tervezésben.

Az egyes műszaki, mérnöki területeken megszerzett többlettudás lehetővé teszi speciális szakterületeken, szakmákban történő elhelyezkedést, életpályaválasztást is.

A megszerzett többlettudást mind a Magyar Építész Kamara, mind a Magyar Mérnöki Kamara elismeri azzal, hogy az építészeti, tartószerkezeti, épületszerkezeti, műszaki ellenőri, felelős műszaki vezetői szakmaterületeken a tervezési, szakmagyakorlási, szakértési jogosultságok megszerzésénél figyelembe veszi azt.

A szerkezeti specializációt azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akiket érdekel és izgat az, hogy minként lehet az építészet „határait tágítani”, megváltoztatni, valamint kimondottan javasoljuk azoknak a hallgatóknak, akik az egyes műszaki, mérnöki területeken szeretnék a tudásukat elmélyíteni, hogy alkotó módon tudjanak majd együtt dolgozni az építészeti tervezést választó kollégáikkal.

A specializáció-választási eljárás menete

Az eljárás ütemezése

A specializációválasztási eljárás 2020-ban az alábbi ütemezéssel fog lezajlani:

Meghirdetési időszak a vizsgaidőszak: június 2. – június 26.

Specializáció felelősök előadása: június 16. – 11:00-kor – MS Teams felületen*

Jelentkezési időszak: június 27. – július 7.

Döntéshozatali időszak: július 8. – július 31.

*Az előadáshoz való csatlakozás részleteiről a hallgatók külön értesítést kapnak.

A specializációválasztáshoz tartozó általános és speciális bemeneti követelmények

A specializáció bemeneti követelményei

A bemeneti követelmények általános (mindenkire vonatozó) és speciális, csak az adott specializáció bemenete esetén alkalmazandó követelményekből állnak.

Az általános bemeneti követelmények:

  • az adott képzésen a jogviszony létesítésének idejétől függetlenül, 6 lezárt aktív félév teljesítése vagy
  • a mintatanterv szerint az első hat félévre előírt 180 kreditből, legalább 150 teljesített kredit,

és

  • a mintatanterv szerinti első 4 félév kötelező tárgyainak teljesítése,
  • legalább az egyik specializáció felvételi követelményeinek teljesítése.

Speciális bemeneti követelmények:

  • a Tervezési Specializáció esetén a Tervezési Szigorlat sikeres teljesítése
  • a Szerkezeti Specializáció esetén a Szilárdságtani Alapszigorlat, vagy az Épületszerkezettani Alapszigorlat sikeres teljesítése

Az egyes specializációkhoz kapacitásszámok tartoznak. A kapacitásszám az 2020. tavaszi félévet követő eljárás során specializációra jelentkező, és a bemeneti követelményeket teljesítő hallgatók számának százalékos arányában a következők szerint alakulnak:

  • Tervezői Specializáció: 65 %
  • Szerkezeti Specializáció: 35 %

Hallgatók specializációkra való bejutása rangsor alapján történik. A rangsorolás a teljesítményindex alapján egységesen történik.

Az alkalmazott teljesítménymutató kiszámításának módja

Az Eljárás során alkalmazott teljesítménymutató minden hallgató számára egységes. A számítás alapja a mintatanterv szerinti első hat félév kötelező és kötelezően választható tárgyaiból számított részindexek összege, az alábbi kiegészítésekkel:

  • az eljárás során alkalmazott egyes tárgysúlyszámok számítása minden esetben az adott tárgy megelőző öt évben kialakult súlyszámainak átlagolásával történik,
  • amennyiben a hallgató nem teljesítette valamelyik tárgyat a megjelölt mintatantervi időszakból, úgy annak a tárgysúlyszámát nullának kell tekinteni.

A számításhoz további információ az alábbi helyen található:

epiteszhk.bme.hu/hirek/20190202/specializaciovalasztas-pontszamitas

Budapest, 2020. június

Balázs Mihály DLA                                                           Dr. Sajtos István
egyetemi tanár                                                                    egyetemi docens
a tervezői specializáció felelőse                                          a műszaki specializáció felelőse

Alföldi György DLA
egyetemi tanár, dékán
szakfelelős

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Aktuális

⚡️TDK - Évindító - 2024. április 17.⚡️Az 2024-es Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia hagyományos Évindító napját 2024. április 17-én szerdán 17 órai kezdettel tartjuk Teams-en keresztül.❗️Link 👉 tinyurl.com/EPKTDK2024indito❗️Mindenkit szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Pécsi Eszter alkotói ötletpályázat 📍Célunk, hogy olyan alkotás és/vagy installáció szülessen, amely Pécsi Eszter örökségére, a Pro Progressio Alapítvány középiskolai tanároknak kiírt pályázatára, a díjazottakra és a Műegyetem értékeire, az egyetemen folyó kutatómunkára reflektál.A BME Központi épület K I. 95. termét 2020-ban nevezték el Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről.A pályamunkákat két kategóriában várjuk:📐1. Pécsi Eszter életét bemutató elem📏2. A díjat évről évre elnyerő pedagógusok megjelenítése. A díjazott tanárok nevének/intézményének olyan formában történő megörökítése a teremben, mely minden évben lehetővé teszi a névsor kiegészítését.📆Regisztrációs határidő: 2024. április 15.📝Regisztrációs link itt érhető el 👇 forms.office.com/e/xMuy0x2H03⏳Beadási határidő: 2024. május 15.Bővebben az alkotói ötletpályázatról itt olvashattok 👉epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-alkotoi-otletpalyazat/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.