Sikeres TDK tanulmányút

A tavalyi programhoz hasonlóan a BME Építészmérnöki Kar TDK Bi­zott­sága idén is egynapos tanul­mányutat szervezett a BDA (Osztrák Mű­em­lékvédelmi Hivatal) kutató- és tovább­képző központjába, amelynek a Mauerbach község területén álló egykori karthauzi kolostor adott otthont.

A tavalyi programhoz hasonlóan 2015.május 29-én, pénteken a BME Építészmérnöki Kar TDK Bizottsága egynapos tanulmányutat szervezett a BDA – Bundesdenkmalamt Österreich (Osztrák Műemlékvédelmi Hivatal) kutató és továbbképző központjába, amelynek a Bécs közelében elhelyezkedő Mauerbach község területén álló egykori karthauzi kolostor adott otthont.

dscn5550.jpgp1010073.jpg

A hallgatókból és kari oktatókból álló csapatot a mauerbachi létesítmény vezetője, Astrid Huber fogadta. A helyszínen töltött délelőtt Dr. Pintér Farkas szakmai előadásával kezdődött, amelyben bemutatta a BDA működését, valamint röviden összefoglalta a történeti vakolóanyagokkal kapcsolatos legfontosabb elméleti ismereteket.

Az előadás után a létesítmény történeti festékanyagokat bemutató helyiségben dr. Karl Stingl beszélt a legfontosabb történeti pigmentekről, azok eredetéről, tulajdonságairól valamint hagyományos lelőhelyeikről és a kitermelés módjairól. A délelőtti program lezárásaként a csoport közösen körbejárta a kolostor kerengőjét, ahol különféle, a korábbi kutatási és képzési programok során készült, és demonstratív okokból meghagyott bemutató-felületek megtekintésére nyílt lehetőség, majd a kolostortemplomban az épület történetéről hallhattunk ismertetést.

mauerbach_kapu.jpgp1010087.jpg

Rövid ebédszünetet követően a délutáni program dr. Karl Stingl vezetésével, a történeti vakolatokkal kapcsolatos gyakorlati ismeretek jegyében telt. A tavalyi hasonló jellegű tanulmányúthoz képest az idei évben kicsit nagyobb hangsúlyt kaptak a vakolt felületek helyreállítási módszerei, ezen belül pedig különösképpen a mész, hidraulikus mész és románcement alapú vakolatok.

A délután folyamán magyarázatokkal kisérve a vakolatdíszítésekkel kapcsolatos képzések programjainak külső és belső helyszíneit jártuk sorra. A kerengőből nyíló egyik kolostorcella terében a stukkók, vakolatdíszítések, párkány és tagozatkészítések módszertanát nyílt lehetőség tanulmányozni, a cella alatti pincetérben pedig mészhabarcs anyagú aljzat próbafelületét lehetett megtekinteni. A kolostor külső udvarán kaptak helyet a kísérleti jelleggel üzemelő mészégető kemencék és a románcement előállítására alkalmas aknakemencék. A külső térben különféle korú vakolt próbafelületeket láthattunk, amelyek a helyreállításnál alkalmazható történeti vakolatok hosszútávú viselkedésének megfigyelését is lehetővé teszik.

A bemutató során szóba kerületek a mészhabarcsok készítésének hagyományos módszerei, amelyek a felhasználás módja és helye szerint eltérő technológiai eljárásokon alapultak, valamint gyakorlatban láthattuk a románcement-öntvények készítési módját is.

sam_7241.jpgp1010114.jpg

A kolostorépület az itt tartott programok kiszolgálásának érdekében számos gyűjteménnyel és műhellyel rendelkezik. Ilyen többek között a kovácsműhely, a lakatos és bádogosműhely, a kőfaragó műhely, a történeti ablakszerkezetek tára, a XIX. századi építőkő-gyűjtemény, a pinceszinten található régészeti kiállítás, valamint az aktuálisan rendezett, padlóburkolatokkal kapcsolatos időszakos kiállítás is, amelyek közül a program zárásaként a résztvevők saját érdeklődésüknek megfelelően válogathattak.

Vidovszky István

A program támogatói:

emmi.jpgemet.jpgofi.jpgntp.jpg

Aktuális

2024.05.21-ig mindenki rendelkezhet adója 1%-nak felajánlásával.A felajánlással a BME Építészmérnöki Kar Alapítványát is támogathatjátok.Az alapítvány célja, hogy támogassa a hazai korszerű építészmérnök képzést, hozzájáruljon a BME Építészmérnök Kar anyagi, tárgyi, technikai, infrastrukturális feltételeinek megőrzéséhez, fejlesztéséhez, hatékonyabbá tételéhez.A Hazai Korszerű Építészmérnök Képzésért AlapítványAdószám: 18068801-1-43 ... See MoreSee Less
View on Facebook
The Bratislava Summit 2024„Start with Children” című nemzetközi konferencia! Téma: Hogyan építsünk városokat a jövő generációi számára?Időpont: Május 28-29. Helyszín: Pozsony - Old Market HallA konferencia célja felhívni a figyelmet a jövő nemzedékeire fókuszáló várostervezésre. Ezen az oldalon keresztül érhetők el a jegyek 👇startwithchildren.com/#tickets//The Bratislava Summit 2024: Start with Children The Bratislava Summit 2024: Start with Children is a two-day conference dedicated to child-friendly urban planning organised by the Metropolitan Institute of Bratislava and the City of Bratislava. A city that puts the demands of the market ahead of the needs of children results in streets that lack safety, greenery and are less liveable. But designing a liveable city means focusing on children. Because a city that works for children, works for everyone. A child-friendly city is is safe, healthy and green. It benefits all residents, attracts future generations and is better equipped to tackle challenges such as security, demographics and climate change.Come to discuss how to design a better future for your city at the Start with Children Summit conference on 28–29 May 2024 in Bratislava, Slovakia. 🎟️ Buy tickets for The Bratislava Summit 2024: Start with Children here: startwithchildren.com/#tickets ... See MoreSee Less
View on Facebook
CÉH Alapítvány – 2024 Nyári Egyetem ▪️A szakmai workshop kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy bővítsétek, illetve elmélyítsétek tudásotokat az építőipari digitalizáció és fenntarthatóság témakörében, illetve elsajátítsák a munka világában hasznos készségeket.▪️Az építőipar óriási változáson megy át, ez ad aktualitást ennek a programnak. ⏳Az esemény időpontja: 2024. augusztus 26 – 30.🏛Helyszín: Budapest és környékeA pályázat feltöltési oldala itt érhető el.👇bit.ly/3U8F8aMTovábbi információkért látogassatok el az alábbi oldalra.👇www.ceh.hu/hu/alapitvany ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.