Sikeres TDK tanulmányút

A tavalyi programhoz hasonlóan a BME Építészmérnöki Kar TDK Bi­zott­sága idén is egynapos tanul­mányutat szervezett a BDA (Osztrák Mű­em­lékvédelmi Hivatal) kutató- és tovább­képző központjába, amelynek a Mauerbach község területén álló egykori karthauzi kolostor adott otthont.

A tavalyi programhoz hasonlóan 2015.május 29-én, pénteken a BME Építészmérnöki Kar TDK Bizottsága egynapos tanulmányutat szervezett a BDA – Bundesdenkmalamt Österreich (Osztrák Műemlékvédelmi Hivatal) kutató és továbbképző központjába, amelynek a Bécs közelében elhelyezkedő Mauerbach község területén álló egykori karthauzi kolostor adott otthont.

dscn5550.jpgp1010073.jpg

A hallgatókból és kari oktatókból álló csapatot a mauerbachi létesítmény vezetője, Astrid Huber fogadta. A helyszínen töltött délelőtt Dr. Pintér Farkas szakmai előadásával kezdődött, amelyben bemutatta a BDA működését, valamint röviden összefoglalta a történeti vakolóanyagokkal kapcsolatos legfontosabb elméleti ismereteket.

Az előadás után a létesítmény történeti festékanyagokat bemutató helyiségben dr. Karl Stingl beszélt a legfontosabb történeti pigmentekről, azok eredetéről, tulajdonságairól valamint hagyományos lelőhelyeikről és a kitermelés módjairól. A délelőtti program lezárásaként a csoport közösen körbejárta a kolostor kerengőjét, ahol különféle, a korábbi kutatási és képzési programok során készült, és demonstratív okokból meghagyott bemutató-felületek megtekintésére nyílt lehetőség, majd a kolostortemplomban az épület történetéről hallhattunk ismertetést.

mauerbach_kapu.jpgp1010087.jpg

Rövid ebédszünetet követően a délutáni program dr. Karl Stingl vezetésével, a történeti vakolatokkal kapcsolatos gyakorlati ismeretek jegyében telt. A tavalyi hasonló jellegű tanulmányúthoz képest az idei évben kicsit nagyobb hangsúlyt kaptak a vakolt felületek helyreállítási módszerei, ezen belül pedig különösképpen a mész, hidraulikus mész és románcement alapú vakolatok.

A délután folyamán magyarázatokkal kisérve a vakolatdíszítésekkel kapcsolatos képzések programjainak külső és belső helyszíneit jártuk sorra. A kerengőből nyíló egyik kolostorcella terében a stukkók, vakolatdíszítések, párkány és tagozatkészítések módszertanát nyílt lehetőség tanulmányozni, a cella alatti pincetérben pedig mészhabarcs anyagú aljzat próbafelületét lehetett megtekinteni. A kolostor külső udvarán kaptak helyet a kísérleti jelleggel üzemelő mészégető kemencék és a románcement előállítására alkalmas aknakemencék. A külső térben különféle korú vakolt próbafelületeket láthattunk, amelyek a helyreállításnál alkalmazható történeti vakolatok hosszútávú viselkedésének megfigyelését is lehetővé teszik.

A bemutató során szóba kerületek a mészhabarcsok készítésének hagyományos módszerei, amelyek a felhasználás módja és helye szerint eltérő technológiai eljárásokon alapultak, valamint gyakorlatban láthattuk a románcement-öntvények készítési módját is.

sam_7241.jpgp1010114.jpg

A kolostorépület az itt tartott programok kiszolgálásának érdekében számos gyűjteménnyel és műhellyel rendelkezik. Ilyen többek között a kovácsműhely, a lakatos és bádogosműhely, a kőfaragó műhely, a történeti ablakszerkezetek tára, a XIX. századi építőkő-gyűjtemény, a pinceszinten található régészeti kiállítás, valamint az aktuálisan rendezett, padlóburkolatokkal kapcsolatos időszakos kiállítás is, amelyek közül a program zárásaként a résztvevők saját érdeklődésüknek megfelelően válogathattak.

Vidovszky István

A program támogatói:

emmi.jpgemet.jpgofi.jpgntp.jpg

Aktuális

👏Ünnepi Kari Tanács díjazottak!👏2024. június 26-án került sor az Ünnepi Kari Tanács ülésére, melyen a 2024-es díjak és címek is átadásra kerültek.Gratulálunk minden díjazottnak!🤝„Címzetes egyetemi docens” címben részesült:Áts Árpád, építészmérnökBun Zoltán, építészmérnökVeresné Rauscher Judit, építészmérnökSzentkirályi Zoltán - díjban részesült: Pálfy Sándor DLARados Jenő - emlékéremben részesült: Nagy Gábor, építészmérnök Az „Év oktatója, előadója, gyakorlatvezetője, konzulense és hallgatója” címben részesült:Év oktatója: Pulai Sándor, egyetemi docensÉv előadója: Szabó Levente DLAÉv gyakorlatvezetője: Dr. Fehér Eszter, egyetemi docensÉv konzulense: Fonyódi Mariann PhD Év hallgatója: Jagudits EnikőKépek: KépKocka - Építész Média Körepitesz.bme.hu/portfolio/unnepi-kari-tanacs-dijazottak/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Megjelentek az új Erasmus+ pályázati kiírások 2024/2025 tanévre 📍🖊Tanulmányi részképzés 2024/2025 tavaszi félévére📆Beadási határidő: 2024. augusztus 5. hétfő déli 12:00 óra! 🖊Szakmai gyakorlat 2024/2025 őszi félévére 📆Beadási határidő: 2024. szeptember 5. ‼️ONLINE INFONAP‼️A pályázati felhívásokról Pályázásra Fel! Online Infónapot tartunk, amire 2024. június 26. szerda 14:00 órától kerül sor MS Teams-en.Bővebb információ 👉 nki.bme.hu/node/6191epitesz.bme.hu/portfolio/erasmus-uj-hallgatoi-palyazati-felhivasok-2024-2025/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
A 🍃 Zöld perspektíva 🍃 cikksorozat következő részében megtalálhatjátok karunk dékánjával Alföldi Györggyel készült interjút, amelyben a Műegyetem szerkesztősége többek között arról kérdezte Gyurit, hogy mit tehetnek az építészek a környezet védelmében.A teljes cikk itt érhető el 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/fenntarthato-jovo-epites-helyett-felujitas/ Forrás: www.bme.hu/hirek/240619/bme-epk-alfoldi-gyorgy-dekan-interju ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.