Az Élő Dunai Limes (Living Danube Limes) című Interreg Duna Transznacionális Program projekt azt a célt tűzte ki, hogy az egykori Római Birodalom határvonalaként funkcionáló Dunát nem mint elválasztó, hanem mint összekötő útvonalként erősítse. A projektben 10 Duna-menti ország 19 partnere vesz részt (egyetemek, kutatóintézetek, múzeumok, önkormányzatok).
A projekt egyik kiemelt látványossága, hogy Németországban, a Friedrich Alexander Egyetem munkatársai készítettek egy rekonstruált, 4. századi római hajót Mainzban található leletek alapján, amelynek a Danuvina Alacris, vagyis Élő Duna nevet adták. A projekt vezető partnere több turnusban legénységet is toborzott hozzá, akik 2 hetes turnusban (teljesen nemzetközi társaság) végigutaznak a Dunán, a Fekete-erdőtől egészen Románia keleti határáig.
Az út során az élő történelem kapcsolja össze a Duna-menti országokat Unión belül és túl (lévén Szerbia és Moldva is részei a konzorciumnak). Minderről a következő összefoglalóban lehet bővebben olvasni: 17 évszázad után ismét római folyami hajó úszik a Dunán – Turizmus.com
A hajó 2022. július 16-án rajtolt Németországból, majd Ausztrián és Szlovákián keresztül augusztus 10-én ér Esztergomba. Az útiterv szerint következik Visegrád (augusztus 11.), Szentendre (12.), Budapest (13–14.), Százhalombatta (15–17.), Adony (18.), Kulcs (19), Dunaújváros (19–20.), Dunaföldvár (21.), Bölcske (22.)., Paks-Dunakömlőd (23–24.), Fadd-Dombori (25–26.), Baja (27–28.), Dunaszekcső (29.), Mohács-Kölked (30–31.). Majd továbbhalad Horvátország, Szerbia, Románia és Bulgária vizeire őszig.
A gálya 2022. augusztus 15-én, 10:30 és 12:00 óra közt a Műegyetem előtt is megáll, majd továbbhalad Százhalombatta irányába, ahol a következő program várja az érdeklődőket: Római kalandozások a Duna mentén – Living Danube Limes | Facebook.
A hajó útjához kerékpárral, kenuval vagy gyalogosan bárki csatlakozhat egy tetszés szerint kiválasztott szakaszon.
A következő eseményben követhető nyomon az utazás: Élő Dunai Limes – a Danuvina Alacris római őrhajó a Dunán | Facebook
A projekt weboldala: Living Danube Limes – Interreg Danube (interreg-danube.eu)
A facebook oldala: (1) Living Danube Limes – Interreg Danube Transnational Programme | Facebook
A magyarországi szakaszt a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesülete, a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke és a Spatialist Kft. szervezik, együttműködve számos Duna-menti önkormányzattal, intézménnyel, szervezettel, illetve a vezető partner ausztriai, kremsi Danube University-vel. Rengeteg segítséget, támogatást, lelkesedést kapunk Magyarország különböző településeiről, ez valóban egy szép csapatmunka – megalapozva egy, a vízhez kötődő jövőbeli kulturális útvonalat.