A BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék Műemlékvédelmi szakmérnöki képzésére a 2022/23-as évre meghirdeti a jelentkezést. A képzés időtartama 4 félév, kezdés 2022. februárjában.
A képzés elvégzésével a mérnöki alapdiplomával rendelkezők műemlékvédelmi szakmérnöki diplomát, nem mérnöki alapvégzettségűek műemlékvédelmi szakértői diplomát kapnak.
Rövid ismertető:
Műemlékvédelmi szakmai képzésünk 40 éve megszakítás nélkül biztosít átfogó ismereteket az épített örökségünk méltó rangú megtartása és fenntartása iránt elkötelezett mérnököknek, bölcsészeknek, régészeknek, restaurátoroknak, és a szakterület iránt érdeklődő jogászoknak és közgazdászoknak. Az oktatás keretében elméleti tárgyakon keresztül ismerkednek meg a résztvevők a műemlékvédelem több mint 200 éves történetével, illetve kiemelten a 20. század második felének gyakorlatával. Az örökségvédelem több szakterülete sajátos látásmódjának megismerésén keresztül egy átfogó szemlélet elsajátítására készít fel a képzés. Az örökségi értékelem felismerése és pontos azonosításának képessége, a megtartása módszertanának tervezhetősége, valamint az épített örökségelemek teljességére vonatkozó hierarchikus szemléletű kezelésének gyakorlata mind olyan kompetenciák, melyekre a képzés nagy hangsúlyt helyez. A kompetenciák tantermi előadásokon, valamint feltárási és építéshelyszíni gyakorlatokon fejleszthetők.
Az oktatók a hazai örökségvédelem szakterületeinek kiemelkedő személyiségei, kutatói és gyakorlati művelői, így a komplex, rendszerezett ismereteken túl a legaktuálisabb jógyakorlatokkal is megismertetik a képzés résztvevőit. A képzés jellegéből adódóan komplex szemléletet közvetít a teljes magyar építészettörténet, az épületek elválaszthatatlan értékeit alkotó képző- és iparművészeti alkotások, a kert és a tájépítészeti környezet megismerésében, melynek meghatározó része a művészeti értékek feltárásán túl a restaurátori és a műszaki ismeretek elsajátítása is. Az eltérő képzési háttérrel érkezők számára speciális szakterületi kurzusrészek biztosítják a komplex látásmód elsajátítását. A műemlékvédelmi szemlélet aktuális tendenciáinak megfelelően a képzés kiemelt területként kezeli a hazai örökségvédelem aktuális tématerületeit – a történeti épületek komplex kezelésén túl a modern építészeti örökségünk megőrzését is. A képzés által megszerezhető ismeretek és elsajátítható készségek elméleti és gyakorlati hátteret biztosítanak a történeti rekonstrukciókhoz és a kortárs megközelítésekhez egyaránt.
Érdeklődni lehet:
Kapcsolattartó/szakfelelős: Jánosiné Kajtár Zsuzsanna, Dr. Vukoszávlyev Zorán
Cím: 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3. 2. emelet 282.
Tel/fax: (1) 463-1330
E-mail: kajtar.zsuzsa@epk.bme.hu
Honlap: https://www.kth.bme.hu/urlap/
Jelentkezési határidő (februári): 2022. január 14.
A jelentkezés formája: intézmény honlapján, csatolandó dokumentum: oklevélmásolat
Jelentkezés díja: 4000 Ft