Egyetemünk rektora, Péceli Gábor szavait idézve: “különleges, hiánypotló kiadvány” jelent meg a napokban egyetemi oktatóink gondozásában.
A “A történeti Műegyetem / The Historic Campus” című, közel 300 oldalas, történeti albumként is felfogható mű, mintegy félezer archív fotó és terv segítségével tárgyalja részletesen Campusunk épületeinek építési körülményeit és sorsát – egészen napjainkig. Az album az építéstörténeti áttekintésen túl, építész nagyjaink munkássága előtt tisztelegve, három fejezetben mutatja be a Campust tervező három építész professzort: Czigler Győzőt, Hauszmann Alajost és Pecz Samut.
“Építészetükkel nem csak a Műegyetemi Campuson hagytak kitörölhetetlen nyomot, de az akkori Monarchia sok városán is. A mai Budapest elképzelhetetlen épületeik nélkül. Egyetemi tanárként meghatározó szerepük volt a hazai felsőfokú építészoktatás kibontakoztatásában, s közéleti tevékenységükkel önzetlenül és eredményesen szolgálták a magyar építész- és mérnök társadalmat. A külföldön látott jó példákat – mérnök, gépész és vegyész professzortársaikkal együttműködve – igyekeztek a Műegyetem tervezésekor is hasznosítani. Munkásságuk minden szempontból lenyűgöző.“
A kötet visszafogott, de ünnepélyes keretek között zajló bemutatóján többek között beszédet mondott Péceli Gábor rektor úr, Karunk dékánja, Becker Gábor, illetve az Építészmérnöki Kar Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének docense, egyben a könyv egyik szerkesztője, Armuth Miklós is.
A kiadvány szerzői az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék oktatói: Gy. Balogh Ágnes, Frey György Péter, Kalmár Miklós, Kiss Zsuzsanna Emília, Zsembery Ákos. A kötetet szerkesztette: Armuth Miklós és Lőrinczi Zsuzsa, a 6Bt Építészeti Kiadó vezetője.
Ezúton is gratulálunk a kötet készítőinek!