Megemlékezés dr. Kubinszky Mihályról

Éltének nyolcvankilencedik évében elhunyt dr. Kubinszky Mihály professzor, építész, Sopron város díszpolgára, Ybl Miklós-díjas, egyetemi tanár-rektor, szakíró, a Soproni Városszépítő Egyesület korábbi elnöke (1987).

Éltének nyolcvankilencedik évében elhunyt dr. Kubinszky Mihály professzor, építész, Sopron város díszpolgára, Ybl Miklós-díjas, egyetemi tanár-rektor, szakíró, a Soproni Városszépítő Egyesület korábbi elnöke (1987).

Dr. Kubinszky Mihály 1927. szeptember 17-én született Sopronban. Jeles építész szakíró, és építésztörténet kutató, aki a bencés gimnáziumokban végzett tanulmányai után 1950-ben szerzett építészmérnöki oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetem, Építészmérnöki Karán. 1950 és 1957 között a Soproni Magasépítő Vállalatnál, majd a jogutódjánál Győr Megyei Állami Építőipari Vállalatnál (GYÁÉV) építésvezető, ahol fontos épületek, épületegyüttesek kivitelezési munkáit szervezte és irányította. Munkáihoz sorolható többek között a Soproni Asztalosárugyár, a Petőházi Cukorgyár, a Fertődi laktanya építése és a soproni Hunyadi János Általános Iskola újjáépítése is. Diplomája megszerzése után közel 15 évig dolgozott együtt dr. Rados Jenő professzorral a fertődi Eszterházy – kastély felújításán. 1957-től a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetem munkatársa, 38 évet töltött oktató- és kutatómunkával a ma már Nyugat-Magyarországi Egyetemen, ahol 1976 és 1995 között az Építéstani Tanszéket vezette. 1975-1981 között az egyetem rektora, 1996-ban vonult nyugdíjba.

1974-ben „A századforduló építészelmélete” című akadémiai doktori értekezésével elnyerte a műszaki tudomány doktora tudományos fokozatot.
1996-ban a Nyugat-Magyarországi Egyetem „Professor Emeritus” címet adományozott az elismert szaktekintélynek.
A tudományos közéletben aktívan részt vesz (MTA Építészettörténeti és Elméleti Bizottság; Magyar Építőművészek Szövetsége; Magyar Építész Kamara; Építéstudományi Egyesület).
1998-ban nemzetközileg elismert munkássága, széleskörű szakirodalmi és közéleti tevékenysége, mérnök generációk mérnökké válásában végzett magas színvonalú oktató munkássága, a Soproni Egyetem szakmai, tudományos és nemzetközi elismertetésében szerzett kiemelkedő érdemei, egész életműve elismeréseként a Soproni Egyetem tiszteletbeli doktorrá avatta.

Dr. Kubinszky Mihály tevékenységével nem csak magának az építész szakmának és soproni egyetemnek, hanem Sopron városának is jó hírnevet, elismertséget szerzett. Sopron Megyei Jogú Város 2002-ben elismerése jeleként „Sopron Város Díszpolgára” címmel tüntette ki.

Díjai:

  • 1982: Alpár-érem
  • 1992: Ybl Miklós-díj; Széchényi Ferenc-díj
  • 1994: a Magyar Műemlékvédelemért érem
  • 1997: Rados Jenő-emlékérem; Walder József-díj.
  • 2003: Széchenyi-díj

Dr. Kubinszky Mihály 2015-ben vasdiplomáját vette át a BME Építészmérnöki Karán. A jubileumi diplomaosztón tartott beszéde itt olvasható.

kubinszky_mihaly_foto_2.jpg

Aktuális

🌞🏛️ ÉPÍTÉSZ LESZEK – NYÁRI TÁBOR 2025 🏛️🌞📅 2025. július 9–11.📍 Budapest, BME Építészmérnöki KarKedves középiskolások!Gondolkodtatok már azon, hogy milyen lehet építésznek lenni? Hogyan néz ki az egyetemi élet a BME-n? Mit tanul egy építészmérnök, és hogyan lehet valaki az?Ha érdekel a városok, falvak, települések jövője, és szívesen formálnád a világot magad körül – itt a helyed!Gyere el az ÉPÍTÉSZ LESZEK nyári táborunkba, ahol betekintést nyerhetsz az építészmérnöki hivatásba, megismerheted a karunkat, és valódi egyetemi élményben lehet részed!👥 Jelentkezhetnek: leendő 11. és 12. évfolyamos diákcsoportok (2–6 fő)📩 Határidő: 2025. május 20.🔗 Jelentkezés és további információ a honlapunkon: epitesz.bme.hu/portfolio/epitesz-leszek-nyari-tabor-2025-julius-9-11/📸: KépKocka - Építész Média Kör ... See MoreSee Less
View on Facebook
📢 Helyszínbejárás és beszélgetés a Pécsi Eszter Liget pályázathoz! A BME ÉMK, BME ÉPK, a Pro Progressio Alapítvány, az Építész Szakkollégium és a girlscanscan Kollektíva által meghirdetett Pécsi Eszter Liget környezetalakítási ötletpályázat következő eseményére várunk minden érdeklődőt!📅 Időpont: 2025. március 26. 16:00📍 Helyszínbejárás, majd beszélgetés a BME Látogató Központban🔹Vendégeink:Mihály Gábor szobrászművészFischer Zsuzsa építész-statikus szakmérnök, Pécsi Eszter unokájaA bejárás során a részvevők megismerhetik a pályázati helyszínt, majd beszélgetés következik a BME Látogató Központban (K épület, Aula mögött, a Főbejárattal szemben).📌 Pályázati kiírás és részletek:🔗 epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-liget-kornyezetalakitasi-otletpalyazat/Minden érdeklődőt szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.