A Magyar Országgyűlés Hivatala kreatív ötletpályázatot hirdet a Kossuth tér 6-8. alatt álló, egykori MTESZ székház külső megújítására. A pályaművek postára adásának határideje: 2015. november 11, szerda
A Magyar Országgyűlés Hivatala kreatív ötletpályázatot hirdet a Kossuth tér 6-8. alatt álló egykori MTESZ székház külső megújítására. A pályaművek postára adásának határideje: 2015. november 11. szerda
A Kossuth tér 6-8 sz. alatti irodaház 1972-ben épült a Kossuth tér utolsó beépítetlen telkére. A Fővárosi Közmunkák Tanácsa 1928-ban fogadta el a Kossuth tér beépítésére vonatkozó szabályozási tervet. Ebben – ma már nem alkalmazott módon – az épület külső megjelenését oly módon szabályozta, hogy Hültl Dezső műegyetemi tanárral teljes homlokzatot terveztetett, és előírta, hogy a déli térfal három külön telkén megépülő három épület – a mögötte megépülő épület funkciójától, alaprajzi elrendezésétől függetlenül – a megtervezett homlokzattal épüljön meg.
A szabályozás alapján a tér beépítésével kapcsolatban a FKT szándéka nyilvánvalóan az volt, hogy
- a Kossuth tér (Országházon kívüli) térfalai egymással összhangban álló, egymásra építészetileg reflektáló módon valósuljanak meg.
- mind az északi, mind a jelen kiírás tárgya által érintett déli térfal önmagában egységes homlokzati képet alkotó, nagyvonalú megjelenésű legyen.
Az épület Duna felé – nyugatra – néző homlokzatára vonatkozó eredeti elképzelésekről nem maradt fenn semmilyen információ.
Az ingatlanon meglévő jelenlegi épület tervezésekor a fenti szabályozást láthatóan nem vették figyelembe (az ekkor már nem is volt hatályos). A megvalósult épület – bár a tervező számos részletben igyekezett a szomszédos épületek és a Parlament homlokzatára, tömegére tekintettel tervezni – sem homlokzatképzésében, sem a szintek számában, sem lefedésében nem követte a Hültl-féle tervet.
A Kiíró
- az épület szerkezetéből adódó szükségszerű korlátok között,
- a korabeli szabályozás mögötti városépítészeti elveket tiszteletben tartó,
- a mai építészeti elvekkel, anyaghasználattal, formanyelvvel összhangban álló, ugyanakkor
- időtálló, fenntartható, gazdaságosan üzemeltethető
új megjelenést kíván biztosítani az épületnek.
A pályázók feladata az épület, homlokzataira, lefedésére, tömegalakítására vonatkozó olyan építészeti ötletek, megoldási javaslatok kidolgozása, amelyek az épület külső megjelenésével kapcsolatos döntés alapjául szolgálhatnak.
A PÁLYÁZATON VALÓ RÉSZVÉTEL DÍJA: 50.000 Ft
A PÁLYÁZAT DÍJAZÁSA
A pályaművek díjazására és megvételére bruttó 200.000 EUR áll rendelkezésre
- A díj legnagyobb összege: 100.000 EUR
- A megvétel legkisebb összege: 2.000 EUR
PÁLYÁZATI HATÁRIDŐK:
- A pályaművek POSTÁRA ADÁSÁNAK határideje: 2015. november 11. szerda
A részletes pályázati feltételek itt olvashatók!