Konferencia a szocializmus ipari örökségéről

A TICCIH/ICOMOS Ipari Örökség Szakbizottság és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszéke A szocialista korszak ipari öröksége – Értékek és hasznosítás címmel konferenciát szervez.

A TICCIH/ICOMOS Ipari Örökség Szakbizottság és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszéke A szocialista korszak ipari öröksége – Értékek és hasznosítás címmel konferenciát szervez.

Az ipari tájakat, épületeket, mérnöki műtárgyakat egyaránt magában foglaló ipari örökség a kulturális örökség rendkívül összetett, méreteiben és tömegében kiterjedt, számos egyedi sajátossággal bíró része. Különleges értéke, hogy nemcsak a jelen civilizációt megalapozó indusztrializáció történetét dokumentáló kultúrkincs, hanem sokrétű újrahasznosíthatósága révén a fenntartható fejlődést elősegítő erőforrás is.

Az ipari örökség feltárása, megismerése és felhasználása iránt világszerte rohamosan növekvő érdeklődés mutatkozik. Az ICOMOS (International Council of Monuments and Sites) és a TICCIH (The International Committee for the Conservation of the Industrial Heritage) közös hazai bizottságaként működő Ipari Örökség Szakbizottság 2014-ben rendezvénysorozatot indított, amelynek célja széles körben felkelteni a figyelmet a magyarországi ipariörökség értékei, valamint számos kulturális és gazdasági újrahasznosíthatósági lehetősége iránt. E rendezvénysorozat első rendezvénye – az Ipari Örökség –Kultúra – Gazdaság címmel 2014 februárjában Budapesten megrendezett konferencia és kerekasztal-beszélgetés – jelentős szakmai és közönségsikert aratott.

Előző konferenciánkhoz hasonlóan idén is több tudományághoz tartozó előadók – történészek, műemlékvédő szakemberek, építészek, várostervezők, művészettörténészek – működnek közre, akiktől ezúttal a 20. század második feléből származó magyarországi ipari emlékek sokoldalú elemzését hallhatjuk három blokkban:

1. Ipari örökség és történettudomány – szekcióelnök: Németh Györgyi, történész (TICCIH/ICOMOS Ipari Örökség Szakbizottság)

2. Ipari örökség és építészettudomány – szekcióelnök: Dobai János DLA, építész, tanszékvezető (Ipari és Mezőgazdasági Épülettervezési Tanszék)

3. Ipari örökség – megőrzés és hasznosítás – szekcióelnök: Dr. Fekete J. Csaba, osztályvezető (Kulturális Örökségvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság)

 

A konferenciát Dr. Fekete J. Csaba, a Kulturális Örökségvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság osztályvezetője nyitja meg.

A részvétel díjmentes, és a Magyar Építész Kamara továbbképzési kreditponttal ismeri el.

A konferencia helyszíne: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Központi Épület, 210-es terem.

Kezdő időpontja: 2015. február 27., péntek, 10:00 óra.

A konferencián hallható előadások címét, az előadók személyét a csatolt meghívó tartalmazza.

a-szocialista-korszak-ipari-oroksege_0.jpg

Aktuális

MTA Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást!A Magyar Tudományos Akadémia Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást, a műszaki tudomány doktorát, a BME Urbanisztika Tanszék professor emeritusát a településtervezés és urbanisztika szakterületének egyik legjelentősebb hazai kutatójaként negyvenéves oktatói pályája elismeréseként, az egyetemes városépítészet kritikai történetének megírásáért, valamint a várostervezés, a településfejlesztés és a települési értékvédelem számos hazai és nemzetközi szervezetben való képviseletéért, továbbá a több egyetemen folytatott urbanisztikai oktatásának tanulságait összefoglaló, egyetemi tankönyvként is használható alapmű, a Városépítészeti alaktan című könyv megírásáért.Gratulálunk professzor úrnak. 👏🤝 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Tegnap az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) konferencia keretén belül Vidovszky István - BME Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék ÉTM - és Kádár Bálint - BME Urbanisztika Tanszék - tartottak előadást arról, hogy milyen kutatások folynak jelenleg a BME ÉPK-n, milyen vízióik van az elkövetkező időszak kutatásaival kapcsolatosan, illetve, hogy milyen kereteket tartanak lehetségesnek az ipari együttműködések terén?Alföldi György, karunk dékánja pedig az „Együtt az építőiparért – Hogyan lehet közelebb kerülni az egyetemi kutatási eredményekhez?” című kerekasztal beszélgetés egyik beszélgetőpartnerként vett részt a konferencián.📸 Kép: Alföldi György ... See MoreSee Less
View on Facebook
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2024. október 13-án életének 74. évében elhunyt Kőnig Tamás DLA, Ybl-, Pro Architektura és Europa Nostra díjas építész, a MÉK, a MÉSZ, tagja, az Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék nyugalmazott docense.A 2024-ben aranydiplomáját átvevő Kőnig Tamással készített alumni interjúsorozatunk riportja itt olvasható. 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/konig-tamas-alumni-kozossegi-tag-interju/Emlékét kegyelettel őrizzük! Nyugodjék békében!epitesz.bme.hu/portfolio/elhunyt-konig-tamas-epitesz/Kép forrása: Magyar Építőművészek Szövetsége ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.