Felrázó kísérletek

A Kutatók Éjszakája 2014 program keretében a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék laborjában a földrengés jelenségéhez kapcsolódó kísérletek és játékok kerülnek bemutatásra. A látogatók modelleken és a saját bőrükön is megtapasztalhatják, milyen hatása van a földrengésnek az épületekre.

 

A Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék szeretettel vár minden érdeklődőt a Kutatók Éjszakája keretében a Felrázó kísérletek: a földrengés hatása az épületekre című programjára.

A program célja a dinamikus erőhatások – kiemelten a földrengés – következményeinek bemutatása az épületekre és a benne élő emberekre. Az oldalirányú, változó intenzitású erők hatása nem csak a laikusok, de gyakran az építőipari szakemberek számára is ismeretlen terület. A laborban több, a témához kapcsolódó látványos jelenség kerül bemutatásra.

Eltérő merevségű szerkezeti elemek válasza nagyon különböző lehet, így a megtámasztás és a merevítés kialakítása alapvetően meghatározza az épület viselkedését. A bonyolult geometriájú szerkezetek viselkedése szinte megjósolhatatlan, ezt nem csak egyszerű kísérleteink, hanem a valódi földrengéseknél bekövetkezett káresemények is alátámasztják. Az egyes jelenségeket játékos modelleken próbálhatják ki a látogatók. Az ország egyik legnagyobb rázóasztalán pedig meg is tapasztalhatják egy közepes erősségű földrengés emberre gyakorolt hatását.

Egész délután folyamatosan kipróbálhatók az interaktív modellkísérletek, és a mozgó rázóasztal. A terem 20-30 fő befogadására alkalmas, így – bár a regisztráció nem kötelező – a részvételi szándékot a kutatokejszakaja@szt.bme.hu címen lehet jelezni.

Az érdeklődők 16.00 és 18.30 órakor 30 perces előadást hallgathatnak meg a földrengés jelenségéről.

Helyszín: Czakó Adolf laboratórium – 1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. (BME ÉL laboratórium 1. emelet. Bejárat a Bertalan Lajos utca felől. Térkép)

Időpont: 2014. szeptember 26. péntek,  16.00 és 22.00 között

További információk a program plakátján, illetve honlapján olvashatók.

Fotó: Máté Albert

Aktuális

⚡️TDK - Évindító - 2024. április 17.⚡️Az 2024-es Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia hagyományos Évindító napját 2024. április 17-én szerdán 17 órai kezdettel tartjuk Teams-en keresztül.❗️Link 👉 tinyurl.com/EPKTDK2024indito❗️Mindenkit szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Pécsi Eszter alkotói ötletpályázat 📍Célunk, hogy olyan alkotás és/vagy installáció szülessen, amely Pécsi Eszter örökségére, a Pro Progressio Alapítvány középiskolai tanároknak kiírt pályázatára, a díjazottakra és a Műegyetem értékeire, az egyetemen folyó kutatómunkára reflektál.A BME Központi épület K I. 95. termét 2020-ban nevezték el Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről.A pályamunkákat két kategóriában várjuk:📐1. Pécsi Eszter életét bemutató elem📏2. A díjat évről évre elnyerő pedagógusok megjelenítése. A díjazott tanárok nevének/intézményének olyan formában történő megörökítése a teremben, mely minden évben lehetővé teszi a névsor kiegészítését.📆Regisztrációs határidő: 2024. április 15.📝Regisztrációs link itt érhető el 👇 forms.office.com/e/xMuy0x2H03⏳Beadási határidő: 2024. május 15.Bővebben az alkotói ötletpályázatról itt olvashattok 👉epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-alkotoi-otletpalyazat/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.