Felrázó kísérletek

A Kutatók Éjszakája 2014 program keretében a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék laborjában a földrengés jelenségéhez kapcsolódó kísérletek és játékok kerülnek bemutatásra. A látogatók modelleken és a saját bőrükön is megtapasztalhatják, milyen hatása van a földrengésnek az épületekre.

 

A Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék szeretettel vár minden érdeklődőt a Kutatók Éjszakája keretében a Felrázó kísérletek: a földrengés hatása az épületekre című programjára.

A program célja a dinamikus erőhatások – kiemelten a földrengés – következményeinek bemutatása az épületekre és a benne élő emberekre. Az oldalirányú, változó intenzitású erők hatása nem csak a laikusok, de gyakran az építőipari szakemberek számára is ismeretlen terület. A laborban több, a témához kapcsolódó látványos jelenség kerül bemutatásra.

Eltérő merevségű szerkezeti elemek válasza nagyon különböző lehet, így a megtámasztás és a merevítés kialakítása alapvetően meghatározza az épület viselkedését. A bonyolult geometriájú szerkezetek viselkedése szinte megjósolhatatlan, ezt nem csak egyszerű kísérleteink, hanem a valódi földrengéseknél bekövetkezett káresemények is alátámasztják. Az egyes jelenségeket játékos modelleken próbálhatják ki a látogatók. Az ország egyik legnagyobb rázóasztalán pedig meg is tapasztalhatják egy közepes erősségű földrengés emberre gyakorolt hatását.

Egész délután folyamatosan kipróbálhatók az interaktív modellkísérletek, és a mozgó rázóasztal. A terem 20-30 fő befogadására alkalmas, így – bár a regisztráció nem kötelező – a részvételi szándékot a kutatokejszakaja@szt.bme.hu címen lehet jelezni.

Az érdeklődők 16.00 és 18.30 órakor 30 perces előadást hallgathatnak meg a földrengés jelenségéről.

Helyszín: Czakó Adolf laboratórium – 1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. (BME ÉL laboratórium 1. emelet. Bejárat a Bertalan Lajos utca felől. Térkép)

Időpont: 2014. szeptember 26. péntek,  16.00 és 22.00 között

További információk a program plakátján, illetve honlapján olvashatók.

Fotó: Máté Albert

Aktuális

MTA Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást!A Magyar Tudományos Akadémia Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást, a műszaki tudomány doktorát, a BME Urbanisztika Tanszék professor emeritusát a településtervezés és urbanisztika szakterületének egyik legjelentősebb hazai kutatójaként negyvenéves oktatói pályája elismeréseként, az egyetemes városépítészet kritikai történetének megírásáért, valamint a várostervezés, a településfejlesztés és a települési értékvédelem számos hazai és nemzetközi szervezetben való képviseletéért, továbbá a több egyetemen folytatott urbanisztikai oktatásának tanulságait összefoglaló, egyetemi tankönyvként is használható alapmű, a Városépítészeti alaktan című könyv megírásáért.Gratulálunk professzor úrnak. 👏🤝 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Tegnap az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) konferencia keretén belül Vidovszky István - BME Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék ÉTM - és Kádár Bálint - BME Urbanisztika Tanszék - tartottak előadást arról, hogy milyen kutatások folynak jelenleg a BME ÉPK-n, milyen vízióik van az elkövetkező időszak kutatásaival kapcsolatosan, illetve, hogy milyen kereteket tartanak lehetségesnek az ipari együttműködések terén?Alföldi György, karunk dékánja pedig az „Együtt az építőiparért – Hogyan lehet közelebb kerülni az egyetemi kutatási eredményekhez?” című kerekasztal beszélgetés egyik beszélgetőpartnerként vett részt a konferencián.📸 Kép: Alföldi György ... See MoreSee Less
View on Facebook
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2024. október 13-án életének 74. évében elhunyt Kőnig Tamás DLA, Ybl-, Pro Architektura és Europa Nostra díjas építész, a MÉK, a MÉSZ, tagja, az Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék nyugalmazott docense.A 2024-ben aranydiplomáját átvevő Kőnig Tamással készített alumni interjúsorozatunk riportja itt olvasható. 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/konig-tamas-alumni-kozossegi-tag-interju/Emlékét kegyelettel őrizzük! Nyugodjék békében!epitesz.bme.hu/portfolio/elhunyt-konig-tamas-epitesz/Kép forrása: Magyar Építőművészek Szövetsége ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.