Felrázó kísérletek

A Kutatók Éjszakája 2014 program keretében a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék laborjában a földrengés jelenségéhez kapcsolódó kísérletek és játékok kerülnek bemutatásra. A látogatók modelleken és a saját bőrükön is megtapasztalhatják, milyen hatása van a földrengésnek az épületekre.

 

A Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék szeretettel vár minden érdeklődőt a Kutatók Éjszakája keretében a Felrázó kísérletek: a földrengés hatása az épületekre című programjára.

A program célja a dinamikus erőhatások – kiemelten a földrengés – következményeinek bemutatása az épületekre és a benne élő emberekre. Az oldalirányú, változó intenzitású erők hatása nem csak a laikusok, de gyakran az építőipari szakemberek számára is ismeretlen terület. A laborban több, a témához kapcsolódó látványos jelenség kerül bemutatásra.

Eltérő merevségű szerkezeti elemek válasza nagyon különböző lehet, így a megtámasztás és a merevítés kialakítása alapvetően meghatározza az épület viselkedését. A bonyolult geometriájú szerkezetek viselkedése szinte megjósolhatatlan, ezt nem csak egyszerű kísérleteink, hanem a valódi földrengéseknél bekövetkezett káresemények is alátámasztják. Az egyes jelenségeket játékos modelleken próbálhatják ki a látogatók. Az ország egyik legnagyobb rázóasztalán pedig meg is tapasztalhatják egy közepes erősségű földrengés emberre gyakorolt hatását.

Egész délután folyamatosan kipróbálhatók az interaktív modellkísérletek, és a mozgó rázóasztal. A terem 20-30 fő befogadására alkalmas, így – bár a regisztráció nem kötelező – a részvételi szándékot a kutatokejszakaja@szt.bme.hu címen lehet jelezni.

Az érdeklődők 16.00 és 18.30 órakor 30 perces előadást hallgathatnak meg a földrengés jelenségéről.

Helyszín: Czakó Adolf laboratórium – 1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3. (BME ÉL laboratórium 1. emelet. Bejárat a Bertalan Lajos utca felől. Térkép)

Időpont: 2014. szeptember 26. péntek,  16.00 és 22.00 között

További információk a program plakátján, illetve honlapján olvashatók.

Fotó: Máté Albert

Aktuális

👏Ünnepi Kari Tanács díjazottak!👏2024. június 26-án került sor az Ünnepi Kari Tanács ülésére, melyen a 2024-es díjak és címek is átadásra kerültek.Gratulálunk minden díjazottnak!🤝„Címzetes egyetemi docens” címben részesült:Áts Árpád, építészmérnökBun Zoltán, építészmérnökVeresné Rauscher Judit, építészmérnökSzentkirályi Zoltán - díjban részesült: Pálfy Sándor DLARados Jenő - emlékéremben részesült: Nagy Gábor, építészmérnök Az „Év oktatója, előadója, gyakorlatvezetője, konzulense és hallgatója” címben részesült:Év oktatója: Pulai Sándor, egyetemi docensÉv előadója: Szabó Levente DLAÉv gyakorlatvezetője: Dr. Fehér Eszter, egyetemi docensÉv konzulense: Fonyódi Mariann PhD Év hallgatója: Jagudits EnikőKépek: KépKocka - Építész Média Körepitesz.bme.hu/portfolio/unnepi-kari-tanacs-dijazottak/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Megjelentek az új Erasmus+ pályázati kiírások 2024/2025 tanévre 📍🖊Tanulmányi részképzés 2024/2025 tavaszi félévére📆Beadási határidő: 2024. augusztus 5. hétfő déli 12:00 óra! 🖊Szakmai gyakorlat 2024/2025 őszi félévére 📆Beadási határidő: 2024. szeptember 5. ‼️ONLINE INFONAP‼️A pályázati felhívásokról Pályázásra Fel! Online Infónapot tartunk, amire 2024. június 26. szerda 14:00 órától kerül sor MS Teams-en.Bővebb információ 👉 nki.bme.hu/node/6191epitesz.bme.hu/portfolio/erasmus-uj-hallgatoi-palyazati-felhivasok-2024-2025/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
A 🍃 Zöld perspektíva 🍃 cikksorozat következő részében megtalálhatjátok karunk dékánjával Alföldi Györggyel készült interjút, amelyben a Műegyetem szerkesztősége többek között arról kérdezte Gyurit, hogy mit tehetnek az építészek a környezet védelmében.A teljes cikk itt érhető el 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/fenntarthato-jovo-epites-helyett-felujitas/ Forrás: www.bme.hu/hirek/240619/bme-epk-alfoldi-gyorgy-dekan-interju ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.