Építészeti eszmény: bontható épületek egy kompakt városban

„Már nem az örökkévalóságnak építünk” – hangzott el a Jövőtervező.BME ismeretterjesztő előadássorozat harmadik eseményén.

„Csak az a civilizáció fenntartható, amely képes alkalmazkodni a peremfeltételekhez. Hogyan lehet úgy épületeket tervezni, hogy azok alkalmazkodjanak a klímaviszonyokhoz és mindenhez, ami ebből következik? Hogyan lehet régi épületeket újrahasznosítani?” – e szavakkal vezette fel Levendovszky János kutatási és innovációs rektorhelyettes a Jövőtervező.BME előadássorozat harmadik, az Építészmérnöki Kar által szervezett eseményét.

Az Életképes adaptációk – Az épített környezet jövőtudatos újra hasznosítása címet viselő összejövetel tehát a fenntartható, adaptív építészet témakörét járta körbe. Ahogy Alföldi György dékán bevezető előadásában megfogalmazta: „egy nagy váltás közepén vagyunk, a szívünkkel már érezzük, de még nem mindig megyünk ebbe az irányba, ezért szemléletváltásra van szükség”.


E szemléletváltást volt hivatott szolgálni a kar ismeretterjesztő előadáscsokra is, mely a korábbi alkalmakhoz képest formabontó módon, két-két előadó párbeszédjére épült. Ez a fogás jól illett annak a karnak a mondandójához, amelynek mindennapjaiban – mint Kádár Bálint dékánhelyettes, a rendezvény moderátora megjegyezte – a mérnöki és művészeti megközelítés együtt érvényesül.

A legnagyobb lépték a városépítészet, innen indult Szabó Árpád, az Urbanisztika Tanszék és Harmathy Norbert, az Épületgépészeti Tanszék egyetemi docense Adaptív város – Kompakt és karbonsemleges épített környezet címet viselő előadása. Bemutatták, hogy a hazai városépítészet többek között azzal szembesül, hogy míg a népesség csökken, a lakóövezetek terjeszkednek, de jellemzően nem a hatalmas barnamezős, kihasználatlan területeken (ezek nagysága tavalyi adatok szerint csak Budapesten 2737 hektár). A lakások 15-17 százaléka pedig üresen áll.

Mindez a klímaválság korában messze áll a hatékonyság ideáljától, amelyhez leginkább az úgynevezett kompakt városok modelljével lehet közelíteni. Ez nagyon leegyszerűsítve sűrűbb, egymáshoz közel telepített vegyes beépítéseket jelent, a működése mögött álló logika pedig a körforgásos gazdaságé: az újrahasznosítás megjelenik a városszövetben és az infrastruktúrában is.

A kompaktságban az energiahatékonyságnak is lehet szerepe, hiszen a hőtechnika azt mutatja, hogy olcsóbb működés érhető el olyan eszközök segítségével, mint a decentralizált energiaellátás, az energiaközösségek, a termelő és fogyasztó épületek, a villamos hálózatok digitalizációja, a levegős-hőszivattyús rendszerek. Olyannyira, hogy a kompakt város lehet akár zéró karbonfelhasználású.

Sipos András, a Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék vezetője és Falvai Balázs, a Lakóépület-tervezési Tanszék adjunktusa az adaptív anyagokról tartott előadást. Ha fenntartható épületeket akarunk csinálni, a jövőt kellene megtippelni, beleértve a felhasználandó anyagok tartósságát is, és a tapasztalat az, hogy érdekes módon régen anyagfelhasználás szempontjából nagyon hatékonyak voltak, elsősorban geometriai megoldásokkal.

Az adaptivitás nem feltétlenül high-tech megoldásokat jelent, sőt azok bár többnyire egyszerűbben megépíthetők, de gyakran feleslegesen sok anyag van bennük. Az optimalizálásban segít a biológia, az evolúció: például a pókháló amellett, hogy az anyaga is optimális, ráadásul a formája is a lehető leghatékonyabb a célra.

Az újrahasznosítás több síkon értelmezendő. A nagyvárosokban lényegében elfogytak az üres telkek, nincsenek a nulláról kezdhető tervezési feladatok, így a hallgatókat más irányba kell fordítani: meg kell látni minden meglévő házban az értéket, hogy hasznosítani tudjuk. Emellett fontos 

a barkácsoló ember hozzáállása, a gyűjtögetett, félretett anyagok újrahasznosítása is.

Horváth-Farkas Zsófia és Barta Fruzsina, az Exploratív Építészeti Tanszék tanársegédei ehhez kapcsolódva a már álló épületekben meglévő óriási energiatartalomról beszéltek. Felhívták a figyelmet arra, hogy bontani csak a legszükségesebb esetekben kellene. Jelenleg nincsenek erre pontos előírások, még nem szabályozott a bontott anyagok újrafelhasználása, minőségbiztosítása. Ugyanebben a blokkban Vidovszky István, az Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék vezetője az örökkévalóságnak építéshez képest egy korszerűbb szemlélet, az eleve bonthatóra tervezés, illetve ezzel összefüggésben a robottal építő moduláris rendszerek előnyeit vázolta fel.

Végül Kronavetter Péter, a Középülettervezési Tanszék adjunktusa és Vukoszávlyev Zorán, az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék docense következett Adaptív örökség – építészet tyúklépésben című előadásával. A korábban keletkezett építészeti tudás kortárs alkalmazását, valamint a régi épületek modern felhasználását mutatták be olyan példákon keresztül, mint a hangtechnikai felújításon áteső Zeneakadémia és a hotelként működő egykori sopronbánfalvi kolostor.

Forrás

gp

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Aktuális

4 days ago

BME Építészmérnöki Kar
Kellemes ünnepeket, békés, boldog karácsonyt🎄és boldog új esztendőt kívánunk nektek 🍾 🎉 💫Pihenjetek, töltődjetek fel! 💫Jövőre találkozunk! 😉1.kép 📸 @fenest 2. kép 📸 Unsplash - Clem Onojeghuo ... See MoreSee Less
View on Facebook

3 weeks ago

BME Építészmérnöki Kar
Jövőtervező.BME 🗣️🕰️: 2024. december 04. 17:00🏛️: K épület: DíszteremA BME ismeretterjesztő előadás-sorozatának 3. állomása a BME Építészmérnöki Karának bemutatkozásával folytatódik. Az „ÉLETKÉPES ADAPTÁCIÓK – Az épített környezet jövőtudatos újrahasznosítása” című programban fenntartható városok, anyagtakarékos szerkezetek, a lakóhelyünk rehabilitációja, a körforgásos gazdaság és a klímaváltozás is megjelenik érdekes projektek bemutatásával! A regisztráció elérhető ezen a linken: 👉regisztracio.bme.hu/jovotervezo-epk-eletkepes-adaptaciok?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1k8H1SgtLmN_R... ... See MoreSee Less
View on Facebook
🏗️ Szerdán, délután 5 órakor folytatódik a Jövőtervező.BME sorozat harmadik eseménye a BME Építészmérnöki Karának bemutatkozásával! Az „ÉLETKÉPES ADAPTÁCIÓK – Az épített környezet jövőtudatos újrahasznosítása” című programban fenntartható városok, anyagtakarékos szerkezetek, a lakóhelyünk rehabilitációja, a körforgásos gazdaság és a klímaváltozás is megjelenik érdekes projektek bemutatásával! 🌳 👉 Regisztráció itt: regisztracio.bme.hu/jovotervezo-epk-eletkepes-adaptaciok?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0A2jETIYZyrgi... 👉 Bővebben a témáról itt: www.bme.hu/hirek/adaptiv_epiteszet🏗️ Szerdán, délután 5 órakor folytatódik a Jövőtervező.BME sorozat harmadik eseménye a BME Építészmérnöki Karának bemutatkozásával! Az „ÉLETKÉPES ADAPTÁCIÓK – Az épített környezet jövőtudatos újrahasznosítása” című programban fenntartható városok, anyagtakarékos szerkezetek, a lakóhelyünk rehabilitációja, a körforgásos gazdaság és a klímaváltozás is megjelenik érdekes projektek bemutatásával! 🌳 👉 Regisztráció itt: regisztracio.bme.hu/jovotervezo-epk-eletkepes-adaptaciok?fbclid=IwY2xjawG6nJ9leHRuA2FlbQIxMAABHTO... 👉 Bővebben a témáról itt: www.bme.hu/hirek/adaptiv_epiteszet BME Építészmérnöki Kar ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.