A MAZSIHISZ pályázatot hirdet egyetemi hallgatók számára

Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a MAZSIHISZ pályázatot hirdet egyetemi és főiskolai hallgatók számára. A pályázat célja olyan hallgatók tudományos munkájának elismerése és további kutatásainak bátorítása, akik zsidó történelemmel, kultúrával szeretnének foglalkozni. Idén is nagy hangsúlyt fektetnek az interdiszciplináris és multidiszciplináris megközelítésekre. 

A témakiírások során a kiemelkedő teljesítményt nyújtó zsidó személyiségek munkásságának feldolgozását tűzték ki célként. Ugyanakkor ismét meghirdetnek olyan témát is, amellyel építészhallgatókat (is) szeretnének megszólítani, összekapcsolva a tudományos kutatást és a művészi kreativitást. A pályázaton alapképzésben, mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben és doktori képzésben tanuló hallgatók egyaránt részt vehetnek. Két vagy többszerzős dolgozatokkal is lehet pályázni. Ez esetben a pályázók a díjakból a hozzájárulás arányában részesülnek, a hozzájárulás arányáról a mellékelt űrlapon kell nyilatkozni. 

Pályázati témák és leírásuk:

1. A soá gyermekei

A kiírás célja a soá hatásának vizsgálata a holokauszt másod-, harmad- vagy negyed generációjához tartozó művészek, tudósok, közéleti személyiségek életútjára és munkásságára. A dolgozatban egy vagy több művész, tudós vagy közéleti személyiség életútjának és életművének bemutatását várjuk, abból a szempontból, hogy a holokauszt traumája milyen módon jelentkezik munkásságukban, illetve, hogy élettörténetüket hogyan befolyásolta a soá traumája. A művész életutak esetében a pályamű alkotóművészek – írók, költők, zeneszerzők, képzőművészek, filmrendezők – vagy előadóművészek pályáját és életútját is bemutathatja, és a populáris kultúra képviselőivel is foglalkozhat. A témakiírás az irodalomtudományi, zene-, művészet-, dráma-, színház-, filmtörténeti és művészetelméleti, valamint a pszichológiai és szociológiai megközelítéseket helyezi előtérbe, de nyelvészeti, történelmi vagy egyéb humán-, illetve társadalom- és hittudományi megközelítésekre is lehetőséget nyújt.

2. Zsidó nők és szerepek

A témakiírás célja a zsidó nő hagyományban, családban és a művészeti, tudományos életben, közéletben betöltött szerepének bemutatása. A dolgozattól egy vagy több női életút és pályakép bemutatását várjuk, arra a kérdésre keresve a választ, hogy a legkülönbözőbb szerepek és lehetőségek miként egyeztethetőek össze a zsidó hagyománnyal és/vagy a zsidó történelem tapasztalataival. Hogyan lehet családot, hagyományt és karriert egyszerre megélni? Hogyan lehet a hagyományos zsidó női szerepekben, de egyúttal művészként, tudósként, közéleti személyiségként is érvényesülni? Milyen szerepe van a zsidó nő életútjában és karrierjében a zsidó történelmi tapasztalatnak? Milyen szerepet játszottak és játszanak a nők a zsidó közösségekben vagy azokon kívül a karitatív tevékenységekben és/vagy a művészetek támogatásában, az alkotó, kreatív munkákban, és ezt hogyan egyeztetik/egyeztették össze a hagyományos zsidó női szerepekkel? A dolgozat témája szintén többféle megközelítést tesz lehetővé, a szociológiai, történeti, vallástudományi nézőponttól a különböző művészetekkel foglalkozó tudományok nézőpontjáig.

3. Zsidó képzőművészek – judaisztikai témák, motívumok

A 19. században előzmények nélkül jelentek meg egyre nagyobb számban a zsidó képzőművészek és műveik a nyilvánosság előtt Európa- és világszerte, így az újjászülető Izraelben is – például Maurycy Gottlieb, Isidor Kaufmann, Marc Chagall, Reuven Rubin – és alkotásaik. A 20. századi Magyarországon is jeles alkotók sorát említhetjük, köztük Farkas Istvánt, Bálint Endrét vagy Ország Lilit. Művészetükben rendszeresen megjelennek zsidó témák és motívumok: a Héber Bibila alakjai, ódon temetők, ünnepi jelképek, a kelet-európai stetl-világ, Jeruzsálem kövei és a Szentföld tájai. A kiírással arra szeretnénk inspirálni a téma iránt érdeklődőket, hogy egy-egy alkotó életművén, vagy egy korszakokon és művészeken átívelő motívumon keresztül vizsgálják meg a zsidóság önreprezentációját az elmúlt két évszázad országonként, kontinensenként eltérő, sokszor hányattatásokkal, megpróbáltatásokkal teli történelmi fordulatai közepette.

4. Épített zsidó örökség – Zsidó temetők rehabilitációja

Magyarország városaiban és falvaiban több, mint 1500 zsidó temető található, nagy részük kevéssé rendezett, sok síremlék ledőlt, összetört, bekerítetlenül, vandalizmusnak esett áldozatul. Mellettük esetenként romos ravatalozók és elhagyott gondnoki házak állnak. Az utóbbi években egyre több zsidó temető újul meg, azonban még sok a teendő. A kiírás célja, hogy a pályaművek előremutató, fenntartható, esztétikus megoldásokat nyújtsanak a jövőbeli felújításokhoz. Ehhez számítunk az érdeklődő építészmérnöki, építőművész, építész, tájépítész, várostervező és településmérnök szakok hallgatóinak ötleteire. A pályaművekben a választott téma történeti feltárása, a jelenlegi állapot értékleltára és analízise mellett elsősorban koncepcionális terveket várunk a terület rehabilitációjára tájépítészeti és építészeti eszközökkel, törekedve a hiteles történeti állapot megőrzésére.

A pályázat benyújtásának határideje és módja

A dolgozatokat PDF-formátumban lehet eljuttatni az elnok@mazsihisz.hu e-mail címre.

A kitöltött és aláírt adatlapot szkennelt formában várjuk szintén az elnok@mazsihisz.hu e-mail címre.

Határidő: 2022. március 30. (szerda)

A pályázat elbírálása

A jeligés dolgozatokat a MAZSIHISZ által felkért neves egyetemi tanárok és kutatók, valamint a MAZSIHISZ vezetése bírálja el. A díjazottokat a díjátadás időpontjáról és helyszínéről levélben értesítjük, az eredményeket és a díjátadó helyszínét és dátumát a honlapon és a sajtóban is közöljük. A három témát együtt bíráljuk el.

Díjak 

Első díj: 100 ezer forint és egy főre szóló izraeli repülőjegy-voucher, oklevél és egy évig meghívó a MAZSIHISZ által szervezett kulturális- tudományos eseményekre

Második díj: 70 ezer forint, egy évig meghívó a MAZSIHISZ által szervezett kulturális-tudományos eseményekre

Harmadik díj: 30 ezer forint, oklevél, egy évig meghívó a MAZSIHISZ által szervezett kulturális-tudományos eseményekre

Negyedik-hatodik díj: 20-20 ezer forint értékű könyvvásárlási utalvány, egy évig meghívó a MAZSIHISZ által szervezett kulturális-tudományos eseményekre

A teljes pályázati kiírás és formai követelmények elérhetőek az alábbi linken. 

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Aktuális

👏Ünnepi Kari Tanács díjazottak!👏2024. június 26-án került sor az Ünnepi Kari Tanács ülésére, melyen a 2024-es díjak és címek is átadásra kerültek.Gratulálunk minden díjazottnak!🤝„Címzetes egyetemi docens” címben részesült:Áts Árpád, építészmérnökBun Zoltán, építészmérnökVeresné Rauscher Judit, építészmérnökSzentkirályi Zoltán - díjban részesült: Pálfy Sándor DLARados Jenő - emlékéremben részesült: Nagy Gábor, építészmérnök Az „Év oktatója, előadója, gyakorlatvezetője, konzulense és hallgatója” címben részesült:Év oktatója: Pulai Sándor, egyetemi docensÉv előadója: Szabó Levente DLAÉv gyakorlatvezetője: Dr. Fehér Eszter, egyetemi docensÉv konzulense: Fonyódi Mariann PhD Év hallgatója: Jagudits EnikőKépek: KépKocka - Építész Média Körepitesz.bme.hu/portfolio/unnepi-kari-tanacs-dijazottak/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Megjelentek az új Erasmus+ pályázati kiírások 2024/2025 tanévre 📍🖊Tanulmányi részképzés 2024/2025 tavaszi félévére📆Beadási határidő: 2024. augusztus 5. hétfő déli 12:00 óra! 🖊Szakmai gyakorlat 2024/2025 őszi félévére 📆Beadási határidő: 2024. szeptember 5. ‼️ONLINE INFONAP‼️A pályázati felhívásokról Pályázásra Fel! Online Infónapot tartunk, amire 2024. június 26. szerda 14:00 órától kerül sor MS Teams-en.Bővebb információ 👉 nki.bme.hu/node/6191epitesz.bme.hu/portfolio/erasmus-uj-hallgatoi-palyazati-felhivasok-2024-2025/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
A 🍃 Zöld perspektíva 🍃 cikksorozat következő részében megtalálhatjátok karunk dékánjával Alföldi Györggyel készült interjút, amelyben a Műegyetem szerkesztősége többek között arról kérdezte Gyurit, hogy mit tehetnek az építészek a környezet védelmében.A teljes cikk itt érhető el 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/fenntarthato-jovo-epites-helyett-felujitas/ Forrás: www.bme.hu/hirek/240619/bme-epk-alfoldi-gyorgy-dekan-interju ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.