1. /
  2. Oktatás
  3. /
  4. Graduális képzések
Graduális képzések

Bsc
Osztatlan
Msc

Az építészmérnöki egyetemi képzések jellemzően három ciklusból állnak: építészmérnök alapképzés (BSc), építészmérnök mesterképzés (MSc) és építészmérnök doktori képzések; ezeket egészítik ki a továbbképzési lehetőségek. A műszaki képzések között egyedülálló módon nálunk lehetőség van az alapképzés és a mesterképzés összevont, osztatlan formában való teljesítésére, ami a hagyományos öt éves egyetemi formának felel meg.

A Karunkra jelentkezőnek többféle célja lehet. Az építészmérnök alapképzés is lehetőséget ad bizonyos munkakörök betöltésére, az osztatlan építészmérnök és építészmérnök MSc képzések diplomáival jól el lehet helyezkedni, míg egy részterületen való elméletileg is alapos elmélyülésre a doktori képzés ad lehetőséget. A szakmai továbbképzések (építészmérnöki szakmérnöki tanfolyamok) szűkebb szakterületek közvetlenül felhasználható információival segítik hallgatóikat.

Ezek végiggondolásával mindenki megtervezheti felsőoktatási tanulmányait. A modell előnye, hogy számos váltási és korrekciós lehetőséget tartalmaz, tehát egy esetleges rossz döntés a későbbiekben korrigálható. A folyamat áttekintésére itt mellékelünk egy ábrát.

Az építészet, az építészmérnök munkája a művészeti és mérnöki tevékenység határán folytatott alkotó munka. A műegyetemi építészmérnök oktatás magas színvonala a műszaki és művészeti oktatás kiegyensúlyozott arányában rejlik. Karunk oktatása lefedi az építészmérnöki tevékenység teljes skáláját. Képzésünk kiterjed a regionális tervezéstől a település-tervezésen keresztül az épülettervezésig, beleértve az épületek különféle szerkezeteinek méretezését is; a megvalósítás folyamatában az építés minden műszaki, mérnöki feladatára: az ingatlanfejlesztésre, az építés-szervezésre, az építés irányítására, ellenőrzésére is. Az építészmérnök feladata a történeti értékek, a műemléki épületek és együttesek védelme, szakszerű helyreállítása és fenntartása, az építés- és építészettudomány művelése is. Ezek oktatásával képzésünkben megvalósul az elmélet és a gyakorlat szerves egysége.

Az oktatás mindkét alapszakon alapozó tárgyakkal kezdődik, melyek a térlátást, az ábrázolást és a mérnöki szemléletet kívánják kialakítani, de a bevezető építészetelméleti és kreatív gyakorlati tárgyakon keresztül már a kezdetektől fontos a szakma művészeti oldalának gyakorlása, elsajátítása is. A két szak első öt félévében azonos tanterv alapján haladnak a hallgatók. A különböző tervezési tárgyak lineárisan egymásra épülve követik egymást: a Térkompozíció, az Építészet alapjai, majd a Lakó- és Középülettervezés, a Munkahelyek építészete, a Várostervezés című tárgyakkal az építészeti tervezés különböző területeibe nyernek betekintést. A műszaki tantárgyakon keresztül a hallgatók fokozatosan megismerik az épületek állékonyságához, szerkezeteinek felépítéséhez szükséges ismereteket, tanulnak az építési folyamat technológiájáról és szervezéséről. Tanulmányozzák az építészettörténetet az ókortól napjainkig, és magas színvonalú szabadkézi rajzoktatásban részesülnek. Tanulmányaikat az általános műveltséget szolgáló társadalomtudományi tárgyak, nyelvtanulás és a testnevelés egészítik ki.

A hatodik félév végén az osztatlan képzés hallgatói érdeklődési körüknek és addig elért tanulmányi eredményüknek megfelelően az
•    építész tervező (tervező) és
•    szerkezettervező (szerkezeti)

szakirány specializációk közül választhatnak.

Az osztatlan képzés 7-10. félévében a szakirányoknak megfelelően a hallgatók nagyobb óraszámban kapnak új ismereteket tervezési és mérnöki területekről. A képzés diplomája egyenértékű a hagyományos egyetemi és az MSc diplomával.

A BSc szakon a hallgatók tanulmányai a gyakorlati ismeretek megismerése mellett kisebb tervezési feladatokkal egészülnek ki, s a nyolcadik (2017 szeptemberétől induló képzésben hetedik) szemeszter végén okleveles építészmérnöki alap (BSc) diplomát kapnak.

Az alapdiplomával rendelkezőknek Karunk továbbtanulási lehetőséget biztosít az építészmérnöki mesterképzéseken (MSc) 2017-ig a tervező építészmérnök, a szerkezettervező építészmérnök, az urbanista építészmérnök és az ingatlanfejlesztő építészmérnök szakokon, 2017 szeptemberétől az építész mesterszakon.

Az egyes képzések korábbi mintatantervei az alábbi oldalon érhetők el: 
http://www.epitesz.bme.hu/mintatantervek

Az aktuális mintatantervek a képzések saját oldalairól tölthetők le.

A képzések eredményességéről az alábbi honlapokon tájékozódhat:

Aktuális

7 days ago

BME Építészmérnöki Kar
A JAF Holz Ungarn Kft. által meghirdetett Építészhallgatói Tervpályázattal összefüggésben Szakmai napot szervez a CLT építéstechnológia részletes alkalmazástechnikai bemutatására.A szakmai nap ideje, helye:2025. 01. 23. 8:30-13:45, BME K210 teremTematika és előadók:8:30 – 9:15 CLT technológia és referencia épületek bemutatása9:15 – 10:00 CLT 3 in 110:10 – 10:55 CLT épületek tervezési koncepciója10:55 – 11:25 Professzionális nyílászáró megoldások11:25 – 11:55 Fakro tetőtéri ablakok, felülvilágítók, fénycsatornák és padlásfeljáró lépcső12:15 – 12:45 Prefa tető- és homlokzati rendszerek12:45 – 13:15 Innovatív rögzítési megoldások13:15 – 13:45 Fa felületek kezelése beltérben és kültérbenMinden érdeklődő hallgatót szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook
2024-ben is több MÉK-MÉSZ Diplomadíjat kaptak diplomázó hallgatóink!Diploma Fődíjas: Klenóczky Dániel Péter (konzulens: Kronavetter Péter DLA @kozep.bme ) – Az Esztergomi Szénrakodó renoválása és környezetének revitalizálásaDiplomadíj dicséret és oklevél: Meszlényi Ambrus (konzulens: Perényi Tamás DLA @lako.bme ) – Alacsony intenzív beépítés – Budapest, KőbányaDiplomadíj dicséret és oklevél: Érsek Máté Attila (konzulens: Kronavetter Péter DLA @kozep.bme ) – Építészet tyúklépésben: vidék-újrahasznosítás – Oroszló, Petőfi Sándor u. 7.Minden díjazottnak gratulálunk és további sikereket kívánunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.