Elhunyt Marosi Miklós, Széchenyi-díjas építész

Mély fájdalommal és őszinte részvéttel tudatjuk, hogy 79. életévében elhunyt Marosi Miklós, a KÖZTI Zrt. vezető egyénisége, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Széchenyi-díjas tervező, a nemrégiben átadott Operaház Eiffel Műhelyház és Próbacentrum építésze.  

Marosi Miklós halálára

Miklós elment. Ezt a két szót kimondani és leírni is nehéz, jelentését érteni szinte képtelenség.

Miklós 1989-es megismerkedésünk óta a mindennapjaim része volt, megnyugtató személyiségét az elmúlt több mint 30 évben mindig magam mögött érezhettem. Mesterem volt, az én horizontomon az utolsó mester. Rendíthetetlen nyugalmával és kiegyensúlyozottságával tanított, ha kellett korholt. De leginkább segített. Engem építésszé nevelt, a KÖZTI-t egyben tartotta, tervezett és arra is maradt ideje, hogy jelen legyen a szakmai közéletben. Fáradhatatlan volt és nyugodtan állíthatom: mindenki szerette.

Miklós elment és mi itt maradtunk. Sokkal korábban történt meg ez a tragikus váltás, mint reméltük.

Miklós szellemisége, útmutatása itt marad velünk, igyekezni fogunk ezzel az örökséggel jól sáfárkodni.

Miklós, nyugodj békében!

Tima Zoltán

Marosi Miklós 1942-ben született Miskolcon, első munkahelye a Műegyetemi Hallgatói Tervező Iroda volt 1962 és 1965 között. A Postai Tervező Intézetnél eltöltött hat év után a Középülettervező Intézetnél kezdte meg munkáját, ahol először beosztott tervező, majd műteremvezető, építész osztályvezető, később stúdióvezető volt, mígnem több, mint fél évszázados ittléte alatt a vállalat főépítészévé vált. A tervezés mellett oktatói tevékenységét az 1970-es évek közepétől kezdte meg, az 1990-es években mind a BME Lakóépülettervezési Tanszék, mind a BME Középülettervezési Tanszékének meghívott alkotóhéti mestere is volt. 

Nevét beírta a magyar kórházépítészet történetébe, több magyar egészségügyi központ számára tervezett hozzáépítéseket és kiegészítő épületeket. De nevéhez fűződnek neves városi szállodák, műemléki felújítások és irodaházak is. Tervei szerint valósult meg például a KÖZTI 1993-ban elkészült saját irodaépülete, az Újbuda Bevásárlóközpont (1998), a Dohány utcai Soho Hotel (2008), vagy a 2018-ban elkészült Klapka Központ is.

Kórházépítészetének kiemelkedő munkája például az Uzsoki Kórház új Manuális tömbje (2002), a Kecskeméti Megyei Kórház együttese (1980-1983) a Rottenbiller- és Péterfy Sándor utca sarkán épült egészségügyi központ, vagy a Szegedi Tudományegyetem Szentgyörgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi Centrum eredeti épülete és annak rehabilitációja. Az elmúlt idők egyik legnagyobb barnamezős kulturális beruházásáért, azaz az Eiffel Műhelyház megtervezéséért szintén Ő és csapata felelt.

Operaház Eiffel Műhelyház és Próbacentrum, fotó: Bujnovszky Tamás

Forrás: Építészfórum

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Aktuális

‼️ Pénteken a Nyílt nap keretében várunk minden leendő hallgatót és érdeklődőt az izgalmas kari eseményeken. ‼️A részletes programért lapozzatok, vagy kattintsatok a linkre 👉epitesz.bme.hu/portfolio/nyilt-nap-2024-november-29/ Gyertek és töltsétek velünk a Nyílt napot.🙌 Várunk a BME Építészmérnöki Karán!⏳: 2024.11.29. 08:00-15:00 🏛️: Műegyetem rkp. 3. K épület ... See MoreSee Less
View on Facebook
MTA Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást!A Magyar Tudományos Akadémia Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást, a műszaki tudomány doktorát, a BME Urbanisztika Tanszék professor emeritusát a településtervezés és urbanisztika szakterületének egyik legjelentősebb hazai kutatójaként negyvenéves oktatói pályája elismeréseként, az egyetemes városépítészet kritikai történetének megírásáért, valamint a várostervezés, a településfejlesztés és a települési értékvédelem számos hazai és nemzetközi szervezetben való képviseletéért, továbbá a több egyetemen folytatott urbanisztikai oktatásának tanulságait összefoglaló, egyetemi tankönyvként is használható alapmű, a Városépítészeti alaktan című könyv megírásáért.Gratulálunk professzor úrnak. 👏🤝 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Tegnap az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) konferencia keretén belül Vidovszky István - BME Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék ÉTM - és Kádár Bálint - BME Urbanisztika Tanszék - tartottak előadást arról, hogy milyen kutatások folynak jelenleg a BME ÉPK-n, milyen vízióik van az elkövetkező időszak kutatásaival kapcsolatosan, illetve, hogy milyen kereteket tartanak lehetségesnek az ipari együttműködések terén?Alföldi György, karunk dékánja pedig az „Együtt az építőiparért – Hogyan lehet közelebb kerülni az egyetemi kutatási eredményekhez?” című kerekasztal beszélgetés egyik beszélgetőpartnerként vett részt a konferencián.📸 Kép: Alföldi György ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.