BME ÉPK TDK 2014 – Eredmények

2014. november 11-én Karunkon 9 szekcióban került megrendezésre az idei évi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia előadásnapja.

2014. november 11-én Karunkon 9 szekcióban került megrendezésre az idei évi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia előadásnapja. Bizottságainkban 9-9 elnök és szekciótitkár, további 20 bizottsági tag és számos (nagyon fontos tudományos „háttérmunkát” végző) opponens segítette a konferencia szekcióinak sikeres lebonyolítását.

A 68 benyújtott tanulmány és alkotás 123 hallgató munkája, akik közül 93-an osztatlan, 13-an BSc és 17-en MSc képzésünkön vesznek részt.

39 db pénzjutalommal járó TDK-díj került kiosztásra, mintegy 1.360.000 Ft.- összegben, melyet a BME Egyetemi Hallgatói Képviselet biztosított a TDK-mozgalom támogatása jeléül. Minden szekcióban kiosztásra került 1-1 db HK prezentációs különdíj és éves folyóirat-előfizetés. A TDK szakmai támogatói: Metszet folyóirat – Artifex Kiadó, Magyar Építőipar folyóirat – Építéstudományi Egyesület, Magyar Építőművészet – Magyar Építőművészek Szövetsége. Számos tárgyi jutalom került átadásra a rendező tanszékek által, illetve a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék “Csonka Pál” valamint az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék “Guzsik Tamás” pénzjutalommal is járó különdíja bővítette az elismerések sorát.
 

A konferenciaév zárására az ünnepi díjátadón került sor 2014. november 11-én 17 órakor a K. II. 75-ben, melyet a kar oktatói és tanszékvezetői mellett Molnár Csaba dékán úr is megtisztelte jelenlétével.

A dízazottak névsora itt található: tdk.bme.hu/EPK

A 2014. évi konferenciához kapcsolódóan a KTDT  javaslatával külön elismerésekre felterjesztésre kerültek:

Rektori különdíj: Kurucz Attila építészhallgató

Pályamunka: A vértesszentkereszti kolostorrom elméleti rekonstrukciója

Konzulens: Daragó László DLA egyetemi docens, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék

Indoklás: „Kurucz Attila a hazai műemlékvédelem és építészettörténeti kutatás szempontjából is jelentős témát választott. A vértesszentkereszti kolostor jelenleg kiemelten védett műemlék, ennek ellenére nagy, átfogó helyreállítási munkákra mindezidáig nem került sor, illetve még mindig vannak a kolostornak feltáratlan részei és az eddigi tudományos kutatás is kiegészítésre szorul. A szerző példaadó és komplex módon dolgozta fel ezt az egyedülálló műemléket: összegyűjtötte és kritikai elemzésnek vetette alá az eddigi kutatási eredményeket. Számos, a vértesszentkereszti apátsággal valamilyen módon rokonítható szerkesztési módszer, alaprajzi rendszer, külföldi analógiát vizsgált meg, hogy azután elkészíthesse a kolostor összesen hatból eddig hiányzó öt építési periódusának elméleti rekonstrukciós rajzát. Ezzel kiegészítette és részben átértékelte az csak a III. építési periódusra vonatkozó elméleteket, s így dolgozatának új tudományos eredményei kiemelkedő jelentőséggel bírnak.”


Pro Progressio / hallgatói díj: Heincz Dániel, Andriska Fanni, Kovács Károly Lehel építészhallgatók

Pályamunkájuk: Szerkezettel együttdolgozó vízszigetelések laterális vízvándorlási ellenállása

Konzulensek: Dobszay Gergely PhD egyetemi docens, Épületszerkezettani Tanszék – Dr. Nemes Rita egyetemi adjunktus, Épületszerkezettani Tanszék – Reisch Richárd mérnöktanár, Épületszerkezettani Tanszék

Indoklás: „Izgalmas, új felvetéseket tartalmazó dolgozat, mely innovatív beállítottságú, és kellően gondos, magas színvonalú csapatmunkát tükröz. A dolgozat új, szakirodalomban még nem feldolgozott, életszerű kérdésekre keresi a választ: hol van a visszatapadó szigetelések optimális alkalmazási területe, bizonyítható-e a gyártói katalógusokban leírt laterális vízvándorlási ellenállás jelensége, van-e reális lehetőség ezeknek a speciális tulajdonságokkal bíró anyagoknak a szakaszos használatára. Több vízszigetelés gyártóval felvették a kapcsolatot és a kapott mintákkal végzett kísérletek segítségével a fő kérdésekre egyértelműen igazolható igen válaszokat tudtak adni: reális víznyomást jóval meghaladó, extrém viszonyok között sem jött létre az oldalirányú vándorlás, miközben a kontroll mintákon minden esetben megfigyelhető volt. A vízzáró beton szerkezetek kritikus helyein való szakaszos alkalmazás lehetősége hatalmas gazdasági előnyökkel járhat, ha a dolgozat eredményeit a gyártók megfelelően fogják felhasználni. Mindezt egyedi, innovatív kísérletekkel bizonyítva, módszertanilag kifogástalan felépítésű kutatás keretében, közérthető és igényes dolgozat keretében dokumentálták.”

 

Pro Progressio / oktatói díj: Daragó László DLA egyetemi docens, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék

Indoklás: „Daragó László immár másfél évtizede vállal konzulensi munkát az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék TDK-önképzőkör keretében. Oktatói tevékenységéhez kapcsolódóan a középkor építészetéhez kötődő témákban, hazai és nemzetközi kapcsolat-rendszerek feltárásában nyújt segítséget a témában elmélyedni kívánó hallgatóknak. Ezt kibővíti a rendszeres műemlékfelmérési gyakorlatokhoz szervesen kapcsolódó tudományos kutatások területe és tervezői szemléletű örökségvédelem témája. Hallgatói országos szinten is elismert eredményekkel rendelkeznek, OTDK első díjakkal.”

 

TDK Emlékplakett oktatónak: Sajtos István PhD egyetemi docens, Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék

Indoklás: „Sajtos István meghatározó alakja az Építész Kar tudományos közéletének. 1984-ben TDK-zott először. Azóta a tudományos kutatás módszertanának átadása munkásságában teljesértékű. Inspiratív személyiségének köszönhetően tovább is mutat a TDK-n: egykori konzultáltjai a doktori iskolában folytatják kutatásaikat, doktoranduszként már ők is konzulensként jelennek meg, és (sokszor velük együtt) újabb hallgatókkal szeretteti meg a tudományos kutatás elméleti és gyakorlati területeinek komplexitását. A „betonkenu” program (Gáspár Orsolya doktorandusszal) idei sikeres szereplése, az összesített I. díj erről tesz tanubizonyságot.”

A díjazott pályamunkák készítőinek gratulálunk és minden résztvevőnek eredményekben gazdag tudományos-kutatói és alkotó-művészi pályát kívánunk.
 

Aktuális

👏Ünnepi Kari Tanács díjazottak!👏2024. június 26-án került sor az Ünnepi Kari Tanács ülésére, melyen a 2024-es díjak és címek is átadásra kerültek.Gratulálunk minden díjazottnak!🤝„Címzetes egyetemi docens” címben részesült:Áts Árpád, építészmérnökBun Zoltán, építészmérnökVeresné Rauscher Judit, építészmérnökSzentkirályi Zoltán - díjban részesült: Pálfy Sándor DLARados Jenő - emlékéremben részesült: Nagy Gábor, építészmérnök Az „Év oktatója, előadója, gyakorlatvezetője, konzulense és hallgatója” címben részesült:Év oktatója: Pulai Sándor, egyetemi docensÉv előadója: Szabó Levente DLAÉv gyakorlatvezetője: Dr. Fehér Eszter, egyetemi docensÉv konzulense: Fonyódi Mariann PhD Év hallgatója: Jagudits EnikőKépek: KépKocka - Építész Média Körepitesz.bme.hu/portfolio/unnepi-kari-tanacs-dijazottak/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Megjelentek az új Erasmus+ pályázati kiírások 2024/2025 tanévre 📍🖊Tanulmányi részképzés 2024/2025 tavaszi félévére📆Beadási határidő: 2024. augusztus 5. hétfő déli 12:00 óra! 🖊Szakmai gyakorlat 2024/2025 őszi félévére 📆Beadási határidő: 2024. szeptember 5. ‼️ONLINE INFONAP‼️A pályázati felhívásokról Pályázásra Fel! Online Infónapot tartunk, amire 2024. június 26. szerda 14:00 órától kerül sor MS Teams-en.Bővebb információ 👉 nki.bme.hu/node/6191epitesz.bme.hu/portfolio/erasmus-uj-hallgatoi-palyazati-felhivasok-2024-2025/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
A 🍃 Zöld perspektíva 🍃 cikksorozat következő részében megtalálhatjátok karunk dékánjával Alföldi Györggyel készült interjút, amelyben a Műegyetem szerkesztősége többek között arról kérdezte Gyurit, hogy mit tehetnek az építészek a környezet védelmében.A teljes cikk itt érhető el 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/fenntarthato-jovo-epites-helyett-felujitas/ Forrás: www.bme.hu/hirek/240619/bme-epk-alfoldi-gyorgy-dekan-interju ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.