Szerkesztési útmutató

Tudnivalók a kari honlapra feltölthető hírek, események szerkesztéséről (Aktuális menüpont)

Szerkesztési tudnivalók a tartalmak (hírek, események, közlemények…) feltöltéséről a kari honlapra

 

Szerkesztési felület

  1. A tartalomszerkesztést az xsandbox.epitesz.bme.hu honlapon kell készíteni. Az itt szerkesztett anyag a Véglegesítés pontban leírtak elvégzése után a www.epitesz.bme.hu honlapon jelenik meg.

Cím

  1. A hír címe mindig legyen egyedi, ne a szövegtörzsből/hirdetményből “kiollózott” szövegrészlet!
  2. A cikk címe maximum két sorban szerepeljen, legyen lényegre törő.

Összefoglaló

  1. A hír összefoglalójának lényegretörőnek kell lennie, legfőbb célja, hogy tartalmazza a hír legfontosabb mondanivalóit, különös tekintettel a dátumokat, helyszíneket stb. Az összefoglaló semmiképpen se legyen terjengős, a részleteket a szövegtörzsben kell leírni. Grafikailag is egyensúlytalanságot okoz, ha az egyik összefoglaló túl hosszú a mellette lévő másikhoz képest.
  2. A hírről szóló összefoglaló tartalmát (szó szerint, vagy stilizáltan átszerkesztve, üj információkkal kiegészítve) be kell másolni a teljes hír szövegtörzsébe is. (Később, ha a Google-lel keresnek az oldalra, akkor már az összefoglaló nem olvasható, mert az a címlapon jelenik csak meg.)
  3. A rövid összefoglaló egy-két mondatos szövegét a teljes cikkben is ismételjük meg, ezzel lehet kezdeni a teljes cikket. Különben az összefoglaló nem lesz látható azok számára, akik a teljes cikk linkjét kapják meg, vagy később, amikor a kezdőoldalról lekerül a cikk.

Szövegtörzs

  1. A dátumoknál célszerű kiírni a hónapok teljes nevét, illetve az adott dátumra eső nap nevét is.
  2. A dátumban szereplő pontok után szóközt kell tenni pl.: 2014. március 15. szombat, K275; akkor is, ha valahol kivételesen rövidített dátumot írunk: 2015. 03. 15.
  3. Ha egy szövegben link is van, akkor lehetőleg ne egy egész mondatot, vagy több szót jelöljünk hivatkozásként, hanem csak a legfontosabb egy-két szót.
  4. Pont, vessző után és a zárójelek külsején mindig legyen egy szóköz.
  5. Ha átvesszük valahonnan a hírt, vagy szöveget, jelöljük a cikk alján az alábbiak szerint: “Forrás: XY sajtóközlemény” Ha a forrás az inteneten is elérhető, linkeljük is a Page Rank miatt.
  6. A meghívókban szereplő T/1 alakot cseréljük le T/3-ra, pl.: minden érdeklődőt szeretettel várunk helyett szeretettel várnak.

Stílus

  1. A hírek, közlemények nyelvani formája egységesen magázó, illetve semleges legyen. Pl. az “Itt jelentkezhetsz...” helyett írjuk azt: “Itt jelentkezhet”, vagy semleges formában: “Jelentkezni itt lehet.”
  2. Kerüljük az öncélúan figyelemfelhívó, bulváros címeket. Pl. rossz cím: “Kis ötlet, nagy pénz!”

Hírcsoportok sajátosságai

  1. Az olyan eseményeknél, amelynél a hírben szereplő személy valamelyik tanszékhez is kapcsolódik, célszerű a Szervezeti_egység_epk listából a tanszéket kiválasztani.
  2. Az Állások és ösztöndíjak hírcsoport nem jelenik meg a címlapon, csak a lenti, footer-menüből érhető el közvetlenül.

Bélyegkép

  1. A bélyegképek magassága legalább 50,  legfeljebb 100 képpont legyen és szélessége ne haladja meg a magasság 3.6-szorosát! (50 képpont magassághoz max. 180 képpont legyen a szélesség, 100 képpont magassághoz max. 360 képpont.)
  2. A bélyegképe(ke)t az epk_Articles_image mappába töltsük fel, a feltöltendő kép neve az alábbi formátumú szerint legyen: “név_dátum” pl. ikea_kiallitas_20140315.jpg  (Ha a bélyegképet a tartalomszerkesztéssel egyidőben tölti fel, akkor az automatikusan az epk_Articles_image mappába kerül.)
  3. A feltöltött bannerek, bélyegképek, dokumentumok fájlneve mindig egyedi legyen, a hozzá tartozó hírre utaljon! A fájlnevekben ékezetes betű, szóköz ne legyen! A fájlnévben a dátum hozzáírásával segíthetjük a fájl szerveren történő közvetlen elérhetőségét. Pl. hello_wood_palyazat_20140416.doc

Futókép a címlapon

  1. A bannerek címlapon megjelenő mérete 540×260 képpont. Ha nagyobb méretű képet töltünk fel, a program erre a méretre fogja lekicsinyíteni, megtartva az eredeti arányokat, fekete szélekkel kiegészítve, ha szükséges.
  2. A feltöltött bannerek, bélyegképek fájlneve mindig tartalmazzon valamit, ami a hozzá tartozó hírre utal!
  3. Ahhoz, hogy a bannerek (“Futókép a címlapon“) megjelenjenek a címlap slidehow-jában, a szerkesztésnél ki kell pipálni a “Futókép megjelenítése a címlapon” négyzetet.

Megjelenés

  1. Egy hír a címlapon és az Aktuális kategóriák menü alatti lapokon csak akkor jelenik meg, ha a “Megjelenés kezdete” beállításnál beírtuk a dátumot. Ha ugyanazon a napon két, vagy több hírt is felviszünk, akkor a Megjelenés kezdetéhez mindenképpen adjunk meg időt is, ne csak a napot. Így érhető el, hogy a hírek a honlap frissítése után is ugyanabban a sorrendben jelenjenek meg.
  2. Ha a hírek beküldőit e-mailben értesítjük arról, hogy a hír már felkerült a http://www.epitesz.bme.hu honlapra és a frissítés után hamarosan látható az éles honlapon is, akkor egy mondatban írjuk meg nekik azt is, hogy egyetemen kívüli számítógépről a karihonlap azonosítóval és karihonlap jelszóval tudják az oldalt megnézni.

Fordítás

  1. Ha angol nyelvű cikkre is szükség van, a Fordítás fülön keresztül juthatunk el az angol nyelvű oldalra, itt a teljes hírt le kell fordítani. Ha a fordítás még nem végleges (átnézendő, javítandó), akkor a “Közzétételi beállítások” menüben ki kell kapcsolni a Közzétéve és Címlapra helyezve opciókat.

Linkek, hivatkozások

  1. Ha egy dokumentumban különböző hivatkozásokat, linkeket szeretnénk megadni, akkor a hivatkozást, linket a hivatkozott oldal címéhez kössük és ne a mondatbeli szóhoz. Pl. ha a www.mek.hu címről szeretnénk egy hivatkozást beszúrni a szövegbe, akkor helyesen így adjuk ezt meg:
    A dokumentum letölthető az alábbi címről: www.mek.hu
    Ha az URL nem túl hosszú és összetett, akkor a hivatkozott oldal teljes elérési útvonalát is hozzátehetjük. Pl: www.mek.hu/index.php?menu=MEK_hirei
    Helytelen (kerülendő) az alábbi megadás:
    A dokumentum innen tölthető le.

Véglegesítés

  1. A megszerkesztett anyagot figyelmesen át kell olvasni, elírások, betű-, vagy szóhibák ne maradjanak benne.
  2. A véglegesítést (a publikus, www.epitesz.bme.hu honlapon való megjelenést) a bal oldali Frissítés kérése című menüvel kell kérni.

Aktuális

👏Ünnepi Kari Tanács díjazottak!👏2024. június 26-án került sor az Ünnepi Kari Tanács ülésére, melyen a 2024-es díjak és címek is átadásra kerültek.Gratulálunk minden díjazottnak!🤝„Címzetes egyetemi docens” címben részesült:Áts Árpád, építészmérnökBun Zoltán, építészmérnökVeresné Rauscher Judit, építészmérnökSzentkirályi Zoltán - díjban részesült: Pálfy Sándor DLARados Jenő - emlékéremben részesült: Nagy Gábor, építészmérnök Az „Év oktatója, előadója, gyakorlatvezetője, konzulense és hallgatója” címben részesült:Év oktatója: Pulai Sándor, egyetemi docensÉv előadója: Szabó Levente DLAÉv gyakorlatvezetője: Dr. Fehér Eszter, egyetemi docensÉv konzulense: Fonyódi Mariann PhD Év hallgatója: Jagudits EnikőKépek: KépKocka - Építész Média Körepitesz.bme.hu/portfolio/unnepi-kari-tanacs-dijazottak/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Megjelentek az új Erasmus+ pályázati kiírások 2024/2025 tanévre 📍🖊Tanulmányi részképzés 2024/2025 tavaszi félévére📆Beadási határidő: 2024. augusztus 5. hétfő déli 12:00 óra! 🖊Szakmai gyakorlat 2024/2025 őszi félévére 📆Beadási határidő: 2024. szeptember 5. ‼️ONLINE INFONAP‼️A pályázati felhívásokról Pályázásra Fel! Online Infónapot tartunk, amire 2024. június 26. szerda 14:00 órától kerül sor MS Teams-en.Bővebb információ 👉 nki.bme.hu/node/6191epitesz.bme.hu/portfolio/erasmus-uj-hallgatoi-palyazati-felhivasok-2024-2025/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
A 🍃 Zöld perspektíva 🍃 cikksorozat következő részében megtalálhatjátok karunk dékánjával Alföldi Györggyel készült interjút, amelyben a Műegyetem szerkesztősége többek között arról kérdezte Gyurit, hogy mit tehetnek az építészek a környezet védelmében.A teljes cikk itt érhető el 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/fenntarthato-jovo-epites-helyett-felujitas/ Forrás: www.bme.hu/hirek/240619/bme-epk-alfoldi-gyorgy-dekan-interju ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.