Megjelent: A történeti Műegyetem – The Historic Campus

Egyetemünk rektora, Péceli Gábor szavait idézve: „különleges, hiánypotló kiadvány” jelent meg a napokban egyetemi oktatóink gondozásában.

A „A történeti Műegyetem / The Historic Campus” című, közel 300 oldalas, történeti albumként is felfogható mű, mintegy félezer archív fotó és terv segítségével tárgyalja részletesen Campusunk épületeinek építési körülményeit és sorsát – egészen napjainkig. Az album az építéstörténeti áttekintésen túl, építész nagyjaink munkássága előtt tisztelegve, három fejezetben mutatja be a Campust tervező három építész professzort: Czigler Győzőt, Hauszmann Alajost és Pecz Samut.

Építészetükkel nem csak a Műegyetemi Campuson hagytak kitörölhetetlen nyomot, de az akkori Monarchia sok városán is. A mai Budapest elképzelhetetlen épületeik nélkül. Egyetemi tanárként meghatározó szerepük volt a hazai felsőfokú építészoktatás kibontakoztatásában, s közéleti tevékenységükkel önzetlenül és eredményesen szolgálták a magyar építész- és mérnök társadalmat. A külföldön látott jó példákat – mérnök, gépész és vegyész professzortársaikkal együttműködve – igyekeztek a Műegyetem tervezésekor is hasznosítani. Munkásságuk minden szempontból lenyűgöző.

A kötet visszafogott, de ünnepélyes keretek között zajló bemutatóján többek között beszédet mondott Péceli Gábor rektor úr, Karunk dékánja, Becker Gábor, illetve az Építészmérnöki Kar Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének docense, egyben a könyv egyik szerkesztője, Armuth Miklós is. 

A kiadvány szerzői az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék oktatói: Gy. Balogh Ágnes, Frey György Péter, Kalmár Miklós, Kiss Zsuzsanna Emília, Zsembery Ákos. A kötetet szerkesztette: Armuth Miklós és Lőrinczi Zsuzsa, a 6Bt Építészeti Kiadó vezetője.

Ezúton is gratulálunk a kötet készítőinek!

Aktuális

🌞🏛️ ÉPÍTÉSZ LESZEK – NYÁRI TÁBOR 2025 🏛️🌞📅 2025. július 9–11.📍 Budapest, BME Építészmérnöki KarKedves középiskolások!Gondolkodtatok már azon, hogy milyen lehet építésznek lenni? Hogyan néz ki az egyetemi élet a BME-n? Mit tanul egy építészmérnök, és hogyan lehet valaki az?Ha érdekel a városok, falvak, települések jövője, és szívesen formálnád a világot magad körül – itt a helyed!Gyere el az ÉPÍTÉSZ LESZEK nyári táborunkba, ahol betekintést nyerhetsz az építészmérnöki hivatásba, megismerheted a karunkat, és valódi egyetemi élményben lehet részed!👥 Jelentkezhetnek: leendő 11. és 12. évfolyamos diákcsoportok (2–6 fő)📩 Határidő: 2025. május 20.🔗 Jelentkezés és további információ a honlapunkon: epitesz.bme.hu/portfolio/epitesz-leszek-nyari-tabor-2025-julius-9-11/📸: KépKocka - Építész Média Kör ... See MoreSee Less
View on Facebook
📢 Helyszínbejárás és beszélgetés a Pécsi Eszter Liget pályázathoz! A BME ÉMK, BME ÉPK, a Pro Progressio Alapítvány, az Építész Szakkollégium és a girlscanscan Kollektíva által meghirdetett Pécsi Eszter Liget környezetalakítási ötletpályázat következő eseményére várunk minden érdeklődőt!📅 Időpont: 2025. március 26. 16:00📍 Helyszínbejárás, majd beszélgetés a BME Látogató Központban🔹Vendégeink:Mihály Gábor szobrászművészFischer Zsuzsa építész-statikus szakmérnök, Pécsi Eszter unokájaA bejárás során a részvevők megismerhetik a pályázati helyszínt, majd beszélgetés következik a BME Látogató Központban (K épület, Aula mögött, a Főbejárattal szemben).📌 Pályázati kiírás és részletek:🔗 epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-liget-kornyezetalakitasi-otletpalyazat/Minden érdeklődőt szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.