Idén huszonegyedik alkalommal került sor a Hauszmann-díj átadására. A kitüntetéseket Dr. Alföldi György dékán adta át a Műegyetem aulájában tartott diplomaosztó ünnepségen szeptember 20-án.
A díjat 2003-ban a BME Építészmérnöki Kar alapította Hauszmann Alajos építész professzor Műegyetemi rektorrá választásának századik évfordulóján. Hauszmann kétéves rektorságát követően alapítványt hozott létre építész hallgatók támogatására, amely azonban a világháborúk sodrában elkallódott. A díjalapítás egyrészt tisztelet Hauszmann példaértékű professzori működése előtt, másrészt a legnagyobb múltú hazai építésziskola végzős kiválóságainak elismerése, hivatásuk kibontakozásának segítése.
A díjra minden fiatal építész pályázhat, aki az adott évben a Műegyetemen szerzett építélszmérnöki diplomát MSc vagy Osztatlan képzésen. Minden évben öt díjat adományoznak. A díj az elmúlt több mint két évtized során komoly megbecsülést vívott ki magának. Ennek alapja mindenek előtt a hallgatók és konzulenseik magas színvonalú munkája, de rangját az is növeli, hogy a díjazottak kiválasztását az egyetemtől független háromtagú zsűri végzi, mely tagjai elismert építészek és egyben más építésziskolák oktatói. A díj ilyenformán az egyetemek közötti kapcsolatépítés célját is szolgálja. 2024-ben a zsűri tagjai Marián Balázs, Herczeg Tamás és Müllner Péter építészek, a MOME, a Győri és a Debreceni egyetem tanárai voltak. A beérkezett negyven pályműből ők választották ki az öt díjazottat.
2024-ben Hauszmann-díjban részesült:
Érsek Máté
„Építészet tyúklépésben, Magtár-újrahasznosítás, Oroszló” című munkájával, konzulense Kronavetter Péter DLA
![](https://epitesz.bme.hu/wp-content/uploads/2024/09/Ersek-Mate-1024x896.jpeg)
Kustra Vencel
„Építőipari labor Budapesten” című munkájával, konzulense Falvai Balázs DLA
![](https://epitesz.bme.hu/wp-content/uploads/2024/09/Kustra-Vencel-1024x547.jpeg)
Mantuano Eszter
„A befejezetlenség szépsége _ Magyar Szentföld templom rehabilitációja” című munkájával, konzulense Szabó Levente DLA
![](https://epitesz.bme.hu/wp-content/uploads/2024/09/Mantuano-Eszter-1024x695.jpeg)
Veres Zsuzsanna
„Budavári szomszédsági ház” című munkájával, konzulense Török Dávid DLA
![](https://epitesz.bme.hu/wp-content/uploads/2024/09/Veres-Zsuzsanna-1024x885.jpeg)
Zombor Maja
„Művészetterápiás központ fiataloknak” című munkájával, konzulense Szabó Levente DLA
![](https://epitesz.bme.hu/wp-content/uploads/2024/09/Zombor-Maja-1024x716.jpeg)
Idén második alkalommal került sor a Kiválósági Diploma Hauszmann-díj átadására. A Kiválósági Diplomamunka program a Csonka Pál Doktori Iskola és az Építőművészeti Doktori Iskola által képviselt tudományági együttműködés. Komoly szimbolikus értékkel bíró tehetséggondozó program, amely lehetővé teszi a doktori iskolák képzési tematikájával harmonizált diplomamunka készítését, akár szakdolgozattal is. A díjra a két doktori iskola vezetője közösen tehet javaslatot.
2024-ben Kiválósági Diploma Hauszmann-díjban részesült
Szondi Máté Álmos
„Membránfelületek számítása az egyirányú térbeli Bloore-egyenlet használatával, valamint membrán erőjátékú héjszerkezetek mechanikai viselkedésének vizsgálata” című munkájával, melyet kétfókuszú (geometria, tartószerkezetek) kiválósági diplomaként készített, témavezetői Dr. Sipos András ás Dr. Sajtos István voltak.
![](https://epitesz.bme.hu/wp-content/uploads/2024/09/szondi_mate-1024x606.png)
Köszönöm a bizalmat a Kar mindenkori dékánjainak és oktatói közösségének, hogy 2003-ban támogatták kezdeményezésemet a díj megalapítására és hogy tizenhét éven át annak kurátora is lehettem. Köszönöm a mindenkori zsűri tagjainak az együttműködést, az évek során összegyűlt több-száz pályázónak a versenyben való részvételt! A Karon betöltött vezetői mandátumaim lejártával a kurátori tisztséget is átadom a következő generációnak, remélve, hogy a díjat továbbra is ugyanolyan figyelem, tisztelet és szeretet övezi, mint amilyennel alapították azt.
Prof. Balázs Mihály
Kossuth-díjas építész
2024.09.24.
Minden díjazottnak szívből gratulálunk!
Borító kép: Részlet Érsek Máté „Építészet tyúklépésben, Magtár-újrahasznosítás, Oroszló” című munkájából