Hauszmann-díj 2024

Idén huszonegyedik alkalommal került sor a Hauszmann-díj átadására. A kitüntetéseket Dr. Alföldi György dékán adta át a Műegyetem aulájában tartott diplomaosztó ünnepségen szeptember 20-án.

A díjat 2003-ban a BME Építészmérnöki Kar alapította Hauszmann Alajos építész professzor Műegyetemi rektorrá választásának századik évfordulóján. Hauszmann kétéves rektorságát követően  alapítványt hozott létre építész hallgatók támogatására, amely azonban a világháborúk sodrában elkallódott. A díjalapítás egyrészt tisztelet Hauszmann példaértékű professzori működése előtt, másrészt a legnagyobb múltú hazai építésziskola végzős kiválóságainak elismerése, hivatásuk kibontakozásának segítése.

A díjra minden fiatal építész pályázhat, aki az adott évben a Műegyetemen szerzett építélszmérnöki diplomát MSc vagy Osztatlan képzésen. Minden évben öt díjat adományoznak. A díj az elmúlt több mint két évtized során komoly megbecsülést vívott ki magának. Ennek alapja mindenek előtt a hallgatók és konzulenseik magas színvonalú munkája, de rangját az is növeli, hogy a díjazottak kiválasztását az egyetemtől független háromtagú zsűri végzi, mely tagjai elismert építészek és egyben más építésziskolák oktatói. A díj ilyenformán az egyetemek közötti kapcsolatépítés célját is szolgálja.  2024-ben a zsűri tagjai Marián Balázs, Herczeg Tamás és Müllner Péter építészek, a MOME, a Győri és a Debreceni egyetem tanárai voltak. A beérkezett negyven pályműből ők választották ki az öt díjazottat.

2024-ben Hauszmann-díjban részesült:

Érsek Máté
„Építészet tyúklépésben, Magtár-újrahasznosítás, Oroszló” című munkájával, konzulense Kronavetter Péter DLA


Kustra Vencel
„Építőipari labor Budapesten” című munkájával, konzulense Falvai Balázs DLA


Mantuano Eszter          
„A befejezetlenség szépsége  _ Magyar Szentföld templom rehabilitációja” című munkájával, konzulense Szabó Levente DLA


Veres Zsuzsanna          
„Budavári szomszédsági ház” című munkájával, konzulense Török Dávid DLA


Zombor Maja   
„Művészetterápiás központ fiataloknak” című munkájával, konzulense Szabó Levente DLA

Idén második alkalommal került sor a Kiválósági Diploma Hauszmann-díj átadására. A Kiválósági Diplomamunka program a Csonka Pál Doktori Iskola és az Építőművészeti Doktori Iskola által képviselt tudományági együttműködés. Komoly szimbolikus értékkel bíró tehetséggondozó program, amely lehetővé teszi a doktori iskolák képzési tematikájával harmonizált diplomamunka készítését, akár szakdolgozattal is. A díjra a két doktori iskola vezetője közösen tehet javaslatot.

2024-ben Kiválósági Diploma Hauszmann-díjban részesült

Szondi Máté Álmos
„Membránfelületek számítása az egyirányú térbeli Bloore-egyenlet használatával, valamint membrán erőjátékú héjszerkezetek mechanikai viselkedésének vizsgálata” című munkájával, melyet kétfókuszú (geometria, tartószerkezetek) kiválósági diplomaként készített, témavezetői Dr. Sipos András ás Dr. Sajtos István voltak.

Köszönöm a bizalmat a Kar mindenkori dékánjainak és oktatói közösségének, hogy 2003-ban támogatták kezdeményezésemet a díj megalapítására és hogy tizenhét éven át annak kurátora is lehettem. Köszönöm a mindenkori zsűri tagjainak az együttműködést, az évek során összegyűlt több-száz pályázónak a versenyben való részvételt! A Karon betöltött vezetői mandátumaim lejártával a kurátori tisztséget is átadom a következő generációnak, remélve, hogy a díjat továbbra is ugyanolyan figyelem, tisztelet  és szeretet övezi, mint amilyennel alapították azt.

Prof. Balázs Mihály
Kossuth-díjas építész

2024.09.24.

Minden díjazottnak szívből gratulálunk!

Borító kép: Részlet Érsek Máté „Építészet tyúklépésben, Magtár-újrahasznosítás, Oroszló” című munkájából



































Aktuális

📢CALL FOR PAPERS - ITMAD 2025Join the ITMAD 2025 – International Conference on Interactions between Tradition & Modernity in Architecture & Design, happening July 17–18, 2025 in İstanbul, Türkiye!Organized by TraMod ACADEMY in partnership with İstanbul Kültür Üniversitesi, this global event brings together architects, designers, artists, and researchers to explore how tradition and modernity can shape our future. 🌍✨📅 Early Bird Submissions: 30 April 2025Standard Submissions: 30 May 2025Late Submissions: 20 June 2025Submissions of Presentations: 30 June 2025Conference Presentations: 17-18 July 2025 👉 More info: epitesz.bme.hu/portfolio/itmad-2025-international-conference/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
🌞🏛️ ÉPÍTÉSZ LESZEK – NYÁRI TÁBOR 2025 🏛️🌞📅 2025. július 9–11.📍 Budapest, BME Építészmérnöki KarKedves középiskolások!Gondolkodtatok már azon, hogy milyen lehet építésznek lenni? Hogyan néz ki az egyetemi élet a BME-n? Mit tanul egy építészmérnök, és hogyan lehet valaki az?Ha érdekel a városok, falvak, települések jövője, és szívesen formálnád a világot magad körül – itt a helyed!Gyere el az ÉPÍTÉSZ LESZEK nyári táborunkba, ahol betekintést nyerhetsz az építészmérnöki hivatásba, megismerheted a karunkat, és valódi egyetemi élményben lehet részed!👥 Jelentkezhetnek: leendő 11. és 12. évfolyamos diákcsoportok (2–6 fő)📩 Határidő: 2025. május 20.🔗 Jelentkezés és további információ a honlapunkon: epitesz.bme.hu/portfolio/epitesz-leszek-nyari-tabor-2025-julius-9-11/📸: KépKocka - Építész Média Kör ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.