Építészhallgatók a Világörökségért – World Heritage Volunteers program

A 2023. május 8-19 között zajlott kéthetes, angol nyelvű programsorozatban részt vevő diákok valódi nemzetközi alkotóközösséget formáltak.

Melyek az épített örökség szakszerű kutatási és értő bemutatási lehetőségei? Milyen módon tudnak a jövő építészmérnökeit adó fiatal generáció különféle országokból érkező képviselői közösen dolgozni és együttműködni a történeti értékkel rendelkező épített környezetünk védelmének minél szélesebb körű népszerűsítésében?

A fenti kérdésekre kereste a választ az a kéthetes szakmai workshop, amely egy világszerte évek óta nagy népszerűségnek örvendő szakmai platform első, immár Magyarországon is megszervezett eseménye volt. Az UNESCO Világörökség Egyezmény 50. évfordulója alkalmából a Világörökség Központ meghirdette a „World Heritage Volunteers 2023 – Working on the Future” című pályázati felhívását, amelynek célja a fiatalok aktív szerepvállalásra ösztönzése, bevonásuk a világörökségi helyszínek védelmébe és népszerűsítésébe.

A program 2023-ban a világ 33 országában került megrendezésre 76 különféle projekt keretében, amelyek 54 világörökségi helyszínt érintettek. Magyarország programját az Építési és Közlekedési Minisztérium Építészeti Stratégiáért Felelős Helyettes Államtitkársága szervezte, együttműködve hazánk vezető műszaki egyetemeivel, és számos partnerintézménnyel. Így a projektben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar oktatói, valamint a kar idegen nyelvű hallgatói vettek részt együttműködésben az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának (ÓE) oktatóival és nemzetközi hallgatóival. Idén a 25 résztvevő Algériát, Ecuadort, Észtországot, Indiát, Irakot, Kirgizisztánt, Magyarországot, Marokkót, Nigériát, Olaszországot, Oroszországot, Spanyolországot, Szíriát, Törökországot és a Zöld-foki Köztársaságot képviselte.

Az első hét szakmai ismerkedéssel telt. A hallgatók tematikus előadásokon és épületbejárásokon vettek részt. Az esemény megnyitóján Probstner Petra, az Építési és Közlekedési Minisztérium Építészeti Stratégiáért Felelős Helyettes Államtitkárságának főosztályvezetője ismertette a program célját, a résztvevő egyetemek vezetői pedig bemutatták oktatási intézményeiket. A hét további részében a hallgatók megismerték a program második felében kidolgozandó tervfeladatot, tematikus előadások keretében képet kaptak az építészet, építészettörténet, műemlékvédelem, világörökség és a régészet különféle aspektusairól, illetve a helyszínlátogatások során megtekinthették a Budai Várnegyed, illetve az Andrássy út és környékének jelentősebb épületeit, és az aktuális műemlékvédelmi projektekbe is bepillantást nyerhettek.

A workshop második hete a tematikus épületbejárások mellett az aktív kutatói és tervezői munka ideje volt. A hallgatók háromfős, nemzetközi csoportban egy-egy, a világörökségi listán szereplő budapesti fókuszhelyszínt kaptak. Feladatuk célja egy-egy különálló, de együttesen hálózatot alkotó örökségpont, vagyis „Heritage Point” tervezése volt.

A feladat megoldásához mindössze négy nap állt rendelkezésre, így a helyszín alapos feltérképezése mellett a gyors helyzetfelismerő és jó együttműködő képesség és a saját országból hozott tudás megosztása is elengedhetetlennek bizonyult. A hallgatók a workshop utolsó napján egy ünnepélyes projektzáró esemény keretében Lánszki Regő építési államtitkár és Perényi Lóránt építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkár, valamint a projektben résztvevő valamennyi intézmény képviselője jelenlétében mutatták be munkáikat, amelyek mindegyike magas színvonalú, a helyszín adottságaira jól reagáló, frappáns és inspiratív megoldást adott.

A programról a következő linken olvasható részletesebb leírás: https://whc.unesco.org/en/whvolunteers
A magyarországi workshopot bemutató videó: https://vimeo.com/829338725/30a832d1c1?share=copy
A rendezvénnyel kapcsolatos médiatartalmak: https://whvbudapest2023.wixsite.com/my-site

Kovács Máté Gergő  (ÉPK) – KK
Fotók: Építési és Közlekedési Minisztérium Építészeti Stratégiáért Felelős Helyettes Államtitkársága
Forrás

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Aktuális

MTA Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást!A Magyar Tudományos Akadémia Eötvös József-koszorúval ismerte el Meggyesi Tamást, a műszaki tudomány doktorát, a BME Urbanisztika Tanszék professor emeritusát a településtervezés és urbanisztika szakterületének egyik legjelentősebb hazai kutatójaként negyvenéves oktatói pályája elismeréseként, az egyetemes városépítészet kritikai történetének megírásáért, valamint a várostervezés, a településfejlesztés és a települési értékvédelem számos hazai és nemzetközi szervezetben való képviseletéért, továbbá a több egyetemen folytatott urbanisztikai oktatásának tanulságait összefoglaló, egyetemi tankönyvként is használható alapmű, a Városépítészeti alaktan című könyv megírásáért.Gratulálunk professzor úrnak. 👏🤝 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Tegnap az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) konferencia keretén belül Vidovszky István - BME Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék ÉTM - és Kádár Bálint - BME Urbanisztika Tanszék - tartottak előadást arról, hogy milyen kutatások folynak jelenleg a BME ÉPK-n, milyen vízióik van az elkövetkező időszak kutatásaival kapcsolatosan, illetve, hogy milyen kereteket tartanak lehetségesnek az ipari együttműködések terén?Alföldi György, karunk dékánja pedig az „Együtt az építőiparért – Hogyan lehet közelebb kerülni az egyetemi kutatási eredményekhez?” című kerekasztal beszélgetés egyik beszélgetőpartnerként vett részt a konferencián.📸 Kép: Alföldi György ... See MoreSee Less
View on Facebook
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2024. október 13-án életének 74. évében elhunyt Kőnig Tamás DLA, Ybl-, Pro Architektura és Europa Nostra díjas építész, a MÉK, a MÉSZ, tagja, az Építéstechnológia és Építésmenedzsment Tanszék nyugalmazott docense.A 2024-ben aranydiplomáját átvevő Kőnig Tamással készített alumni interjúsorozatunk riportja itt olvasható. 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/konig-tamas-alumni-kozossegi-tag-interju/Emlékét kegyelettel őrizzük! Nyugodjék békében!epitesz.bme.hu/portfolio/elhunyt-konig-tamas-epitesz/Kép forrása: Magyar Építőművészek Szövetsége ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.