Alföldi György beszéde a 2018. október 31-i Kari Tanács ülésén

A Kari Tanács 2018. október 31-én nagy többséggel elfogadta a BME Építészmérnöki Kar misszióját és stratégiai elveit.
A szavazás előtt Alföldi György dékán rövid beszédet mondott.

 
 
Tisztelt Kari Tanács! Kedves Kollégák!
 
Egy pár szót szeretnék szólni az előterjesztés előtt. A mai döntés arról szól, hogy fogalmazzunk meg olyan képet, amelyben lehetőleg mindenki meglátja magát, értékeit, és a jövő irányába nyitva van. Abban mindannyian biztosak vagyunk, hogy lépni kell. Több éve várjuk ezt a pillanatot, hogy meghozzuk az első döntéseket, amelyek a jövőbe vezetnek. Néhány szó köré szerveztem mondandómat, amelyek összefoglalják lépéseinket, és amelyek talán jól szegélyezik azt az utat, amerre menni fogunk, amely úton egyre részletezzük tennivalóinkat

Vízió – Nagyon fontos, hogy el tudjuk elképzelni a jövőt, hogyan szeretnénk élni, alkotni, tanítani, kutatni itt, az egyetemen, milyen értékeket kívánunk követni!

Bátorság – Merjünk dönteni erről a jövőről! Határozzuk meg, milyen út vezet oda! Lehessen látni, hogy milyen erőforrásokra lesz szükségünk a sikerek eléréséhez, milyen szellemi energiákat szeretnénk felszabadítani, működtetni, milyen jövőbeni igényekre akarunk reagálni!
A ma és a jövő között feszülő utat kell meghatározni, berendezni 2019 tavaszán, hogy céljainkat elérjük, és azért, hogy érjünk oda – gyűjtsük energiáinkat és fejlesszük magunkat!

Türelem – Be kell látnunk, hogy a jövő nem teljesül azonnal. Leghamarabb 2019-ben tudunk dönteni valamennyi részletről, a hogyanokról, ami most még joggal nagyon izgat mindenkit, még rengeteg kérdést vet fel, és még sokan sokféle módon gondolunk a közösen megfogalmazott jövőre. 2019 szeptember 1-jére készen kell lennünk arra, hogy minden a helyére kerüljön, hogy formálisan 2020 szeptember 1-jén teljes pompájában tudjunk kezdeni.
De addig is nagyon sok fontos dolgunk van. Például az, hogy a most velünk dolgozó hallgatóknak a vállalásainknak megfelelő teljes képet tudjuk átadni, hogy mindent megtegyünk az ő képzésükért is.
Türelem kell ahhoz is, hogy a meglévő rendszer kisebb anomáliáit tudjuk javítani teszt jelleggel. A türelem azért fontos, mert az előző évek vitáiról nem lehet könnyen átállni. A sok javító szándékú, de az egész rendszert érintő változtatási javaslatok vitái- bármilyen régen feszülnek bennünk – könnyen felőrlik egy megteremtendő közös jövőképről való gondolkodás alapjait, megosztják a kart.
A türelem azért szükséges, hogy ki tudjuk várni az új gondolkozás eredményeit, hogy jó érzéssel ki tudjuk dolgozni annak részleteit, és mellette a mindennapok munkájában tudjunk a jelenlegi rendszer alapján jó teljesítménnyel tanítani/dolgozni. A két “rendszer”-t párhuzamosan kell működtetnünk, és ehhez türelem kell, hogy ne legyen bennünk azonnali csodavárás, legyen türelmünk megvárni a változás eredményeit.

Bizalom – Természetesen a bizalom az egyik legfontosabb eleme a közös munkának. Bizalom nélkül nem fog menni semmilyen munka akár változtatunk, akár nem. Az új vezetésnek a munka elindításához összegyűlt egy kis bizalmi tőkéje tőletek. A változáshoz több kell! Nem akarunk hitelbe dolgozni, azt szeretnénk, ha lépéseinket együtt tudnánk mérni. Ezért a hosszútávú mérési pontok mellett rövidtávú mérési pontokat építettünk fel közösen, hogy a közöttünk lévő bizalom erősödni tudjon. 2019-ben két döntési pontot jelöltünk ki: márciusra és májusra, amikor egyre részletesebb döntéseket fogunk hozni.

Szervezet – A Kar egy speciális szervezet, amely szellemi energiák felszabadítása érdekében dolgozik, annak érdekében fejt ki tevékenységet, gyűjt forrásokat.

Teljesítmény – Mindannyian azért ülünk itt, hogy javuljon a Kar teljesítménye. Mindenkinek a maga helyén kell ehhez hozzátennie. Kinek tudományos, kinek oktatási, kinek projektszerzési szerepe van, és itt még nem is beszéltünk a közösen megfogalmazott emberségről, fizikai környezetről, amelyért szintén erőfeszítéseket kell tennünk.

Az előterjesztés (Misszió és stratégiai elvek) elolvasható itt

Aktuális

👏Ünnepi Kari Tanács díjazottak!👏2024. június 26-án került sor az Ünnepi Kari Tanács ülésére, melyen a 2024-es díjak és címek is átadásra kerültek.Gratulálunk minden díjazottnak!🤝„Címzetes egyetemi docens” címben részesült:Áts Árpád, építészmérnökBun Zoltán, építészmérnökVeresné Rauscher Judit, építészmérnökSzentkirályi Zoltán - díjban részesült: Pálfy Sándor DLARados Jenő - emlékéremben részesült: Nagy Gábor, építészmérnök Az „Év oktatója, előadója, gyakorlatvezetője, konzulense és hallgatója” címben részesült:Év oktatója: Pulai Sándor, egyetemi docensÉv előadója: Szabó Levente DLAÉv gyakorlatvezetője: Dr. Fehér Eszter, egyetemi docensÉv konzulense: Fonyódi Mariann PhD Év hallgatója: Jagudits EnikőKépek: KépKocka - Építész Média Körepitesz.bme.hu/portfolio/unnepi-kari-tanacs-dijazottak/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Megjelentek az új Erasmus+ pályázati kiírások 2024/2025 tanévre 📍🖊Tanulmányi részképzés 2024/2025 tavaszi félévére📆Beadási határidő: 2024. augusztus 5. hétfő déli 12:00 óra! 🖊Szakmai gyakorlat 2024/2025 őszi félévére 📆Beadási határidő: 2024. szeptember 5. ‼️ONLINE INFONAP‼️A pályázati felhívásokról Pályázásra Fel! Online Infónapot tartunk, amire 2024. június 26. szerda 14:00 órától kerül sor MS Teams-en.Bővebb információ 👉 nki.bme.hu/node/6191epitesz.bme.hu/portfolio/erasmus-uj-hallgatoi-palyazati-felhivasok-2024-2025/ ... See MoreSee Less
View on Facebook
A 🍃 Zöld perspektíva 🍃 cikksorozat következő részében megtalálhatjátok karunk dékánjával Alföldi Györggyel készült interjút, amelyben a Műegyetem szerkesztősége többek között arról kérdezte Gyurit, hogy mit tehetnek az építészek a környezet védelmében.A teljes cikk itt érhető el 👉 epitesz.bme.hu/portfolio/fenntarthato-jovo-epites-helyett-felujitas/ Forrás: www.bme.hu/hirek/240619/bme-epk-alfoldi-gyorgy-dekan-interju ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.