Szép Magyar Könyv díj – Zsugorodó városok

Szép Magyar Könyv díjat nyert Urbanisztika Tanszékünk oktatóinak Zsugorodó városok című könyve!

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 2022-ben is meghirdette a legszínvonalasabb kivitelezésű magyar könyvek számára a Szép Magyar Könyv 2021 díjakért folyó versenyt. A díjak odaítéléséről idén az MKKE Elnöksége által felkért öt tagú szakmai zsűri döntött. A zsűri tagjai dr. Révész Emese elnök, Babucs Éva, Balla Dóra, Vargha Balázs és Wunderlich Péter voltak.

A győztes Szakkönyv kategóriában a TERC Szakkönyvkiadónál megjelent Zsugorodó városok című könyv.

Kurucz Olívia: illusztrátor, tipográfus, kötés és borítótervező, nyomdai előkészítő, műszaki szerkesztő

Alföldi György: szerkesztő

Lévai-Kanyó Judit: felelős szerkesztő

Pauker Nyomda

A verseny győzteseinek ünnepélyes díjátadójára 2022. június 9-én került sor.
A díjat Kurucz Olívia vette át.

Zsugorodó városok

Szerzők: Alföldi György, a BME Építészmérnöki Kar dékánja, Balázs Bálint, az ELTE és Kurucz Olívia, a BME doktoranduszai, illetve Balizs Dániel, a BME Urbanisztika Tanszékének munkatársa.

A könyv korunk egyik problémájáról, a városok zsugorodásáról szól. Arról a kérdésről, hogy mit lehet vagy kell tenni abban az esetben, amikor egy város csak magára számíthat, és a meglévő erőforrásaiból kell építkeznie egy állandóan alakuló helyi társadalmi közegben. Városaink önszerveződő egységek, de a 2021-es egészségügyi világjárvány rámutatott sérülékenységükre.

Az építészeknek új megoldásokat kell találniuk, hogy segítsék a várost egy új egyensúly megtalálásában, eszközöket a jövő befolyásolására. Hazai és nemzetközi városok példáit mutatjuk be, amelyek megélték vagy most élik meg ezt a helyzetet. Kiemeljük azokat a lehetőségeket és eszközöket, amelyek a nemzetközi gyakorlatban segítettek a zsugorodással való együttélésben és erőt adtak a kilábaláshoz.

A helyi társadalom és az adott településen élő emberek boldogulásához az épített környezet alakításának eszközei mellett sok egyéb szempontot és megoldási lehetőséget számításba kell venniük.

Fotó: Benkő Bálint, koncepció: Studio VAN

⚡️TDK - Évindító - 2024. április 17.⚡️Az 2024-es Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia hagyományos Évindító napját 2024. április 17-én szerdán 17 órai kezdettel tartjuk Teams-en keresztül.❗️Link 👉 tinyurl.com/EPKTDK2024indito❗️Mindenkit szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
📍 Pécsi Eszter alkotói ötletpályázat 📍Célunk, hogy olyan alkotás és/vagy installáció szülessen, amely Pécsi Eszter örökségére, a Pro Progressio Alapítvány középiskolai tanároknak kiírt pályázatára, a díjazottakra és a Műegyetem értékeire, az egyetemen folyó kutatómunkára reflektál.A BME Központi épület K I. 95. termét 2020-ban nevezték el Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről.A pályamunkákat két kategóriában várjuk:📐1. Pécsi Eszter életét bemutató elem📏2. A díjat évről évre elnyerő pedagógusok megjelenítése. A díjazott tanárok nevének/intézményének olyan formában történő megörökítése a teremben, mely minden évben lehetővé teszi a névsor kiegészítését.📆Regisztrációs határidő: 2024. április 15.📝Regisztrációs link itt érhető el 👇 forms.office.com/e/xMuy0x2H03⏳Beadási határidő: 2024. május 15.Bővebben az alkotói ötletpályázatról itt olvashattok 👉epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-alkotoi-otletpalyazat/ ... See MoreSee Less