Pecz Samu – 1854–1922

Pecz Samu és Hajnóczi Gyula ünnepélyes szoboravatása alkalmából bővebben ismertetjük életútjukat. A sorozat második részében Pecz Samu szakami élettörténetéről tesszük közzé az alábbi írást.

Pecz Samu (1854–1922) építész, műegyetemi tanár a hazai építészképzés korai időszakának meghatározó személyisége. Oktatói tevékenysége mellett a historizmus építészetének egyik kiemelkedő alakja is volt, emblematikus műveinek hatása a mai napig jelentős.

Pecz Samu 1854. március 1-jén született Pesten. Középiskolai tanulmányait a Sütő utcai új pesti Evangélikus Gimnáziumban, majd a IV. kerületi (belvárosi) Főreáliskolában (Reáltanodában) végezte. 1871-ben iratkozott be a Kir. József Műegyetemre, később Stuttgartban és Bécsben is tanult két-két évet. Hazatérve 1882-ben szerezte meg műegyetemi építészdiplomáját, és Hauszmann Alajos támogatásával még ebben az évben tanársegédi állást kapott Schnédár János mellett a Középítéstani Tanszéken, de egyidejűleg a Steindl Imre által vezetett Középkori Építéstani (akkori nevén Műépítészettani) Tanszék tanársegédi feladatait is ellátta. 1885-ben magántanárrá habilitált, majd 1887-től lett a középítéstan nyilvános rendkívüli, majd 1888-tól nyilvános rendes tanára. Ekkortól, 34 éves korától egészen haláláig vezette az – újonnan, másodikként létrehozott, de korabeli elnevezésében I. számú – Középítéstani Tanszéket, ahol 34 éven át – mai néven – épületszerkezettant oktatott építész- és mérnökhallgatók nemzedékeinek. (Később, 1936/37-ben ezt a tanszéket sorolták át Magasépítési Tanszék néven a mérnöki osztályhoz, azaz a későbbi Építőmérnöki Karhoz.) Az 1898/99-es és az 1899/1900-as tanévekben Pecz Samu volt az akkor még közösen működő mérnöki és építészi szakosztály – mai néven Kar – dékánja. Tanári pályája, tankönyve, jegyzetei és nagy számú publikációja révén jelentős hatást gyakorolt az építészek és építőmérnökök következő generációjára.

Pecz Samu munkássága alkotó építészként is kiemelkedő. Épületeit a historizáló formajegyek ellenére a funkcionális gondolkodás és szerkezeti szemlélet határozta meg, és élete végéig kitartott amellett az elképzelése mellett, hogy a korszerű anyagok és szerkezetek összeegyeztethetőek a historizáló homlokzatképzéssel. Ez a szemlélete oktatói munkásságából eredt. Építészetét sajátos formanyelv jellemzi, néhány neoreneszánsz stílusú műtől eltekintve egész alkotó korszakára a középkori történeti elemek használata, illetve sajátos vegyítése a jellemző. Legfontosabb városképi jelentőségű munkái Budapesten a Szilágyi Dezső téri református templom, a Központi Vásárcsarnok, az Üllői úti tisztviselőház vagy az Országos Levéltár épülete. Azonban nem csak a fővárosban valósultak meg tervei, a Monarchia Magyar Királysághoz tartozó távolabbi területeiről is bőven kapott megbízásokat.

A Műegyetem történeti campusának több épülete is Pecz tervei szerint épült meg. Czigler Győző halálakor 1905-ben Hauszmann Alajos vette át a campus építési munkáit, amit Pecz Samuval megosztott, saját magának csak a Központi épület tervezését megtartva. Így Pecz tervezte az MM-MG, az MT és az L épületeket, valamint a Kazánházat, de kiemelkedik a sorból a Könyvtár funkcionális szempontból is kiválóan megoldott, látványos épülete. Pecz vette át 1905-től a campus építésének művezetését is, e munkájáért 1910-ben udvari tanácsosi címmel jutalmazták.

Pecz Samu szobrának felállítása az utókor méltó tiszteletadása lehet a Műegyetem egykori professzora és az építész szakma jelentős alkotója előtt. A szoborállítás kapcsolódhat Pecz 100 éve, 1922. szeptember 1-jén bekövetkezett halálához, ill. a 2022. szeptember 17-25. között megrendezésre kerülő Ars Sacra Fesztiválhoz, amelynek keretében Pecz Samu szakrális műveit bemutató műegyetemi kiállítás és konferencia szervezése indult el.

A Pecz Samu emlékév részletes programja ezen a linken tekinthető meg. Az emlékévhez kapcsolódó kiállításmegnyító és a Pecz Samu című könyv bemutatójára 2022. szeptember 20-án kerül sor. Bővebb információ itt érhető el.

Gy. Balogh Ágnes

ClientThe Car Rental Co
SkillsPhotography / Media Production
WebsiteGoodlayers.com

Project Title

Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.

Aktuális

🌍 Április 22-én, a Föld Napja alkalmából elindult kari cikksorozatunk a fenntarthatóságról „Zöld Perspektíva” néven! 🌍A nyitó beszélgetést Kiss Idával, a DVM Group volt tervezési üzletág igazgatójával és a New European Bauhaus szakértőjével olvashatjátok a honlapon. 👉epitesz.bme.hu/portfolio/zold-perspektiva-kiss-ida-interju/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.