Online workshop a „Living Danube Limes” -projekt keretében

Élettel telnek meg történeti helyszínek a római Carnuntumban.

Az osztrák Danube University Krems online workshopot szervez „Site strengthening through living history and virtual reality incentives” címmel a római kori emlékeiről híres Carnuntumban. A workshop a „Living Danube Limes”  című, Európai Unió által finanszírozott Interreg DTP-projekt keretében valósul meg. A szervezők a programban résztvevő partnerintézmény a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék  kezdeményezésével a BME valamennyi érdeklődő oktatóját és hallgatóját örömmel várják az online workshopon.

http://www.donau-uni.ac.at/dbu/workshop-carnuntum

A 2020. július 1-jén indult nemzetközi projekt 10 ország 19 intézménye és további 27 társult partnereiből álló konzorciumának egyik magyarországi partnerintézménye a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. A római kor kulturális értékeire, a Duna-menti régészeti emlékek hasznosítására fókuszáló projekt keretében az Építészmérnöki Kar Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke az idei évben a Tanszéki Tervezés 1. tárgyát a fő célkitűzésekkel összhangban szervezi. A tárgy hallgatói a projekt tematikájával összefüggésben gondolkodnak a közel kétezer éves kulturális örökséggel bíró helyszín, Százhalombatta, azon belül pedig az egykori Matrica római katonai tábor hasznosítási lehetőségein. A munka 2021. január 13-án egy sikeres helyszíni bejárással kezdődött, és a továbbiakban a helyszín történetének, illetve kortárs lehetőségeinek feltérképezésével folytatódik. A nemzetközi gyakorlat megismerését szolgáló, a címben is szereplő workshop – a partneri együttműködésen keresztül – egyben a BME-n folytatott oktatási tevékenység összhangban lévő része is.

Az ókori régészeti emlékek világszerte ismert ausztriai helyszínéről, a carnuntumi régészeti bemutató parkból jelentkező workshop 2021. március 22-26, 9:00 és 13:30 óra közt, online, Zoom-felületen zajlik.

http://www.donau-uni.ac.at/dbu/workshop-carnuntum

A program előadásai a történeti helyszínek kutatása, és kortárs bemutatásának lehetőségei tágabb témakörén belül szerveződnek. A workshop során a képernyő előtt ülve járhatjuk be az ausztriai Carnuntum területét. Ausztriában, Bécstől keletre, Alsó-Ausztria tartományban, Petronell-Carnuntum és Bad Deutsch-Altenburg települések mellett fekvő történeti katonai tábor és polgárváros a Római Birodalom Pannonia Superior provinciájának fővárosa volt. A virtuális bejárás során szó esik a terület történetéről, illetve az „élő történelem” módszertanáról, és egy terület kortárs bemutatásának, újjáélesztésének lehetőségéről.  A workshop építészet – régészet – rekonstrukció – bemutatás – turizmus gondolatfolyamán továbbhaladva, a program során hallhatunk a régészet és az értelmezés kapcsolatáról, a múzeumok szerepéről a tudástranszfer folyamatában, és a rekonstruálás turisztikai vonatkozásáról.

A workshop programjáról bővebb információ a következő weboldalon érhető el  – ahol kérjük, hogy az érdeklődők regisztráljanak.

Az Interreg „Duna Transznacionális Program” az Európai Unió által finanszírozott program, melynek célja különféle együttműködések támogatása a Dunai régió erősebb regionális integrációjának elősegítése érdekében. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.

Carnuntum; a képet Kiss Zsuzsanna Emília készítette.

Aktuális

📢 Helyszínbejárás és beszélgetés a Pécsi Eszter Liget pályázathoz! A BME ÉMK, BME ÉPK, a Pro Progressio Alapítvány, az Építész Szakkollégium és a girlscanscan Kollektíva által meghirdetett Pécsi Eszter Liget környezetalakítási ötletpályázat következő eseményére várunk minden érdeklődőt!📅 Időpont: 2025. március 26. 16:00📍 Helyszínbejárás, majd beszélgetés a BME Látogató Központban🔹Vendégeink:Mihály Gábor szobrászművészFischer Zsuzsa építész-statikus szakmérnök, Pécsi Eszter unokájaA bejárás során a részvevők megismerhetik a pályázati helyszínt, majd beszélgetés következik a BME Látogató Központban (K épület, Aula mögött, a Főbejárattal szemben).📌 Pályázati kiírás és részletek:🔗 epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-liget-kornyezetalakitasi-otletpalyazat/Minden érdeklődőt szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook
„Pécsi Eszter Liget” – Alkoss és formáld a Műegyetem kampuszát! 🌿🏛️A BME Építészmérnöki és Építőmérnöki Kara, a Pro Progressio Alapítvány, az Építész Szakkollégium és a girlscanscan kollektíva ötletpályázatot hirdet! 🎨✨📍 Miről szól a pályázat?Egy új, inspiráló hallgatói tér, a „Pécsi Eszter Liget” megtervezése, amely nemcsak zöld pihenőhely, hanem egy emlékhely is lesz. A feladat egy modern, fenntartható és közösségi tér megálmodása, amely egyszerre szolgál kisebb csoportos és egyéni használatra is. 🌱🏡📅 Fontos dátumok:🔹 Találkozó Mihály Gábor Kossuth-díjas szobrászművésszel és zsűri taggal a helyszínen, utána beszélgetés a BME Látogató Központban: 2025. március 26. 16:00🔹 Regisztráció határideje: 2025. április 25.🔹 Beadási határidő: 2025. május 2. 23:59📌 Ne maradj le, tervezz velünk egy új közösségi teret!📄 További információk a honlapon: epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-liget-kornyezetalakitasi-otletpalyazat/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.