KÖZÉP – Középületek közvetlen közelségben

70 éves jubileumát ünnepli a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszéke. Ebből az alkalomból KÖZÉP – Középületek közvetlen közelségben címmel kiállítás nyílik a Műcsarnokban, melyet 2016. szeptember 24. és október 22. között látogathat a nagyközönség. 

70 éves jubileumát ünnepli a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszéke. Ebből az alkalomból KÖZÉP – Középületek közvetlen közelségben címmel kiállítás nyílik a Műcsarnokban, melyet 2016. szeptember 24. és október 22. között látogathat a nagyközönség. 

 

A BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék hetven éves jubileumi kiállítása

Kurátor: Somogyi Krisztina

Mi az, hogy KÖZÉP?

A hetven éve alapított Középülettervezési Tanszékre így utalnak az egyetemisták, az építészek ezen a néven emlegetik a magyar építészoktatás meghatározó műhelyét. A KÖZÉP ugyanakkor egy olyan egyensúlyi helyzet keresése is, amely párbeszédet teremthet építész és megbízója, készítője, használója között, illetve attitűd is, amely a művészi, mérnöki és társadalmi szándékok között arányosságra törekszik.

„Hogy mi a középület és mi nem az, pontosan nem határozható meg.” – olvasható a 12 évvel ezelőtt megjelent Középületek című vaskos tankönyv előszavában. Ez az állítás nem bizonytalanságból ered, hanem az értelmezhetőség sokféleségéből, a középületekről való gondolkodás nyitottságából és a világ, így az épített környezet állandó változásából következik. A KÖZÉP kiállítás alapvetése, hogy a középületek fogalmát a közös használat, közös emlékezet, közös identitás és közös építés felől értelmezi. A hangsúlyt arra a viszonyra teszi, ami az ember és az épített környezet között kialakul, így jelezve, hogy az építészet komplex módon szolgálja az életet, ezért közügy.

A BME Középülettervezési Tanszékéknek hetven éves fennállását tehát elsődlegesen nem történeti irányból, hanem a jelen felől, tematikusan közelítjük meg, és nem csak a szakmához szólóan kívánunk az építészettel foglalkozni. A kiállításon a tanszéken tanító építészek által tervezett, a 2000-es évek után elkészült harminc alkotás ad képet arról, hogy mit és hogyan gondolunk az építészet közösségi szerepéről.


A kiállítás egyben közösségi platform is. Arra invitál, hogy a középülettel kapcsolatos párbeszéd az egyetem falain kívül is folytatódjon, a legfiatalabb építészgeneráció is kirakja saját rajzait, illetve a hónap során közvetlen közelségben beszélgethessünk az építészetről a tervezezőkkel. A szervezők várják a látogatók képeit (fotó, rajz) kedvenc hazai középületükről max A5 méretben, hogy a kiállítás falára felkerülve véleményük láthatóvá váljon, a pábeszéd a középületekről elmélyülhessen.

Az évforduló kapcsán a tanszék keresi a kapcsolatot az elmúlt évtizedekben a tanszéken végzett építészekkel: nagy mesterekkel és kevéssé ismert építészekkel egyaránt. Az ALUMNI gyűjtése elindult! A kiállításon és a szeptemberben induló új online felületen várjuk mindazok jelentkezését, regisztrációját, akik a tanszéken védték meg diplomájukat.

Kiállítók, előadók és beszélgetőtársak: Balázs Mihály, Cságoly Ferenc, Fejérdy Péter, Karácsony Tamás, Kaszás Károly, Klobusovszki Péter, Kemes Balázs, Major György, Marosi Bálint, Radványi György, Schrammel Zoltán, Sugár Péter, Szabó Levente, Vannay Miklós.

A kiállításmegnyitó dátuma: szeptember 23. 17:00
A kiállítást megnyitja: Józsa János rektor, BME; Mácsai Pál színművész
A vendégeket köszönti: Szegő György igazgató, Műcsarnok; Balázs Mihály tanszékvezető; Somogyi Krisztina kurátor

KÖZÉP 70

Forrás: a Középülettervezési Tanszék honlapja, a Középülettervezéri Tanszék Facebook oldala

Aktuális

⚡️TDK - Évindító - 2024. április 17.⚡️Az 2024-es Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia hagyományos Évindító napját 2024. április 17-én szerdán 17 órai kezdettel tartjuk Teams-en keresztül.❗️Link 👉 tinyurl.com/EPKTDK2024indito❗️Mindenkit szeretettel várunk! ... See MoreSee Less
View on Facebook
📍 Pécsi Eszter alkotói ötletpályázat 📍Célunk, hogy olyan alkotás és/vagy installáció szülessen, amely Pécsi Eszter örökségére, a Pro Progressio Alapítvány középiskolai tanároknak kiírt pályázatára, a díjazottakra és a Műegyetem értékeire, az egyetemen folyó kutatómunkára reflektál.A BME Központi épület K I. 95. termét 2020-ban nevezték el Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről.A pályamunkákat két kategóriában várjuk:📐1. Pécsi Eszter életét bemutató elem📏2. A díjat évről évre elnyerő pedagógusok megjelenítése. A díjazott tanárok nevének/intézményének olyan formában történő megörökítése a teremben, mely minden évben lehetővé teszi a névsor kiegészítését.📆Regisztrációs határidő: 2024. április 15.📝Regisztrációs link itt érhető el 👇 forms.office.com/e/xMuy0x2H03⏳Beadási határidő: 2024. május 15.Bővebben az alkotói ötletpályázatról itt olvashattok 👉epitesz.bme.hu/portfolio/pecsi-eszter-alkotoi-otletpalyazat/ ... See MoreSee Less
View on Facebook

Támogatás

Támogassa a műegyetemi építészképzést a kari alapítványon keresztül.